Održana debata u Evropskom parlamentu o izborima u Srbiji: O rezoluciji u februaru

Debata o izborima o Srbiji i postizbornoj situaciji nije bila planirana za ovo plenarno zasedanje Evrospkog parlamenta

18.01.2024. 09:34
  • Podeli:
Tan2024-01-1506021481_1 evropska unija AP PhotoJean-Francois Badias-65a8e1d392cf0.webp Foto: Tanjug/AP Photo/Jean-Francois Badias

U Evropskom parlamentu (EP) održana je debata o situaciji u Srbiji nakon izbora u decembru, koja će poslužiti i kao osnov za pisanje teksta rezolucije o Srbiji o kojoj će se, na zahtev Evropske narodne partije, glasati u februaru, nakon što se objavi izveštaj ODIHR-a o izborima.

Evropski parlamentarci su izneli različita mišljenja o izbornom procesu u Srbiji - od onih da rezultati izbora ne mogu dovesti u pitanje, posebno imajući u vidu broj međunarodnih posmatrača koji ih je nadgledao, do kritika o brojnim nepravilnostima i nepravednim uslovima, kao i potrebi jačeg reagovanja međunarodne zajednice.

Tako je poslanik Žan-Lin Lakapel iz grupacije Identitet i demokratija ocenio je da se rezultat izbora ne može dovesti u pitanje, imajući u vidu da je izborni proces bio pod nadzorom oko 5.000 posmatrača, najviše ikada u istoriji Srbije i da je zabeleženo samo 13 neregularnosti. 

"Šta je problem? Je li to pobeda Aleksandra Vučića ili poraz vaših političkih saveznika u opoziciji? Je li zato EU želi da destabilizije Srbiju?", upitao je Lakapel i istakao da nije na EU da se meša u unutrašnje poslove Srbije. 

On je naglasio da je svaka zemlja slobodna, suverena i nezavisna i da je srpski narod slobodno birao i izabrao Vučića, kojem je poželeo sve najbolje za budućnost Srbije.

Mađarski poslanik Andor Deli ocenio je da je veoma žalosno što se u EP protiv Srbije koriste, kako je naveo, "isti recepti koji su se koristili protiv Mađarske" i, gde, kako je naveo, levo liberalna opozicija pokušava da domaće političke neuspehe pretvori u uspehe.

"Ne putem demokratskih izbora, već uz spoljnu pomoć. Ali kao što je ova taktika propala u slučaju Mađarske, neće uspeti ni u slučaju Srbije. Ali postoji razlika, Mađarska je već članica, dok Srbija nije još ušla u EU, ali su kampanje diskreditovanja već počele u EP", rekao je Deli.

On je ocenio da su poslednjih godina imidž i kredibilitet EU u velikoj meri opali u svim zemljama Zapadnog Balkana, ne samo zbog kolebljivosti i rigidnosti Unije, već zbog preteranih kritičnih, pristrasnih mišljenja. 

"Mi u delegaciji Fidesa uvereni smo da su ove debate kotraproduktivne i štetne", rekao je Deli i pozvao EP da pokaže više poštovanja i razumevanja prema Srbiji. 

Francuski poslanik Tjeri Marijani istakao je da se rasprava o izborima vodi dok još ne postoji konačan izveštaj posmatrača. 

Foto: Profimedia

"Bilo je 5.000 posmatrača tako da bi bilo oprezno i mudro da se ova debata ne održava pre nego što budemo upoznati sa izveštajem. Ovu debatu koristi opozicija", rekao je Marijani i upitao poslanike šta pokušavaju da urade i da li žele da dođe do "drugog Majdana". 

Poslanik Franc Bogovič istakao je da je potreban konačan izveštaj međunarodnih posmatrača i izrazio nadu da će Srbija pristupiti EU. Evropski komesar za pravdu Didije Rejnders ukazao je na saopštenje ODIHR-a, u kojem je navedeno da su izbori tehnički dobro vođeni i da je biračima ponuđen izbor političkih altnernativa, ali su, kako tvrdi, bili pod dominacijom angažmana predsednika zbog čega su, tvrdi on, uslovi bili nepravedni. 

"Srbija ostaje zemlja kandidat koja pregovara o pristupanju EU. Očekujemo da Srbija nedvosmisleno pokaže svoju odlučnost da unapredi proces pristupanja ubrzavajući svoj rad na sprovođenju reformi", rekao je on i poručio da očekuje da će Srbija primeniti sve preporuke nakon objavljivanja konačnog izveštaja ODIHR-a i osigurati inkluzivni dijalog kroz ceo politički spektar.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju iz Evropske narodne partije Vladimir Bilčik rekao je da Srbija zaslužuje evropsku budućnost, bez stalnih kampanja i, kako je naveo, jasan izbor između Rusije i Evrope i između konfrontacije i saradnje. 

On je ocenio da česti prevremeni izbori izazivaju stres među ljudima i sprečavaju primenu normi koje su potrebne za nastavak pregovora o pristipanju. 

"Kao posmatrači bili smo prisutni na sam dan izbora, ključni postupci za brojanje glasova su ispraćeni, al nije bilo dovoljno tajnosti", rekao je Bilčik i pozvao nadležne organe da istraže izveštaje o navodnom dovođenju birača iz drugih mesta u Beograd na glasanje.   

Pojedini poslanici izneli su tvrdnje o nepravilnostima tokom izbora u Srbiji, među kojima je bio i Andreas Šider iz kluba poslanika  Progresivnog saveza socijalista i demokrata, koji je pozvao EU da se pobrine za to da vladavina prava i transparentni procesi budu uspostavljeni u Srbiji.

Slične tvrdnje o nepravilnostima na izborima u Srbiji izneo je i Klemen Grošelj iz kluba poslanika Obnovimo Evropu, koji je rekao da je novost "otvorenost tih nepravilnosti" i ocenio da je reakcija EP i Evropske komisije vrlo umerena. 

"Ako nam je zaista stalo do proširenja EU na Zapadni Balkan moramo podupreti aspiracije srpskog naroda i EU kako bi osigurali fer i poštene izbore", poručio je Grošelj.

Foto: Pixabay

Nemačka poslanica Viola fon Kramon iz grupe Zeleni — Evropski slobodni savez iznela je tvrdnje o nameštaju izbora i pozvala da se sprovede nepristrasna, međunarodna istraga, kao što je bio slučaj 1996. godine. 

Matjaž Nemec iz Kluba poslanika Progresivnog saveza socijalista i demokrata rekao je da ne može da zamisli budućnost Srbije u EU bez građana Srbije, ali je ocenio da pristupanje EU nije iskren izbor njenih lidera.

On je rekao da, kako tvrdi, neregularnosti i manipulacije udaljavaju Srbiju od vrednosti EU i da ona zaslužuje zdravu demokratiju, vladavinu prava i puni pristup pregovorima i naglasio da je u parlamentu mnogo iskrenih prijatelja Srbije. 

Inače, debata o izborima o Srbiji i postizbornoj situaciji nije bila planirana za ovo plenarno zasedanje Evrospkog parlamenta. Međutim, četiri grupacije, SND, Obnovimo Evropu, Levičari i Zeleni, tražili su da se ona uvrsti na dnevni red, a poslanici su to i izglasali.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()