Ulazak Hrvatske u Šengen ne donosi veće promene za državljane Srbije, navode u Centru za evropske politike i objašnjavaju da je Hrvatska šengenske kriterijume primenjivala još od 2016. godine.
Ispunjena je 281 preporuka da Hrvatska postane 27. članica šengenskog prostora. Vlada Republike Hrvatske ovu godiinu procenjuje uspešnom jer su ostvareni dugo planirani ciljevi: Pelješki most, evropodručje, zamena kune evrom i Šengen.
"Ovo je veliki uspjeh i realizacija strateških ciljeva Vlade i našeg izbornog programa, da budem potpuno iskren. Ovo je godina višestrukih napora da Hrvatska ostvari dublju integraciju i povezanost sa EU kroz Pelješki most", rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.
Ulazak Hrvatske u Šengen ne donosi veće promene za državljane Srbije, navode u Centru za evropske politike i objašnjavaju da je Hrvatska šengenske kriterijume primenjivala još od 2016. godine.
"Ne očekujem nove mere niti ništa rigoroznije, jer su te mere već bile na snazi poslednjih godina u procesu pristupanja Hrvatske Šengenu", kaže Miloš Pavković iz Centra za evropske studije.
Kao najveći izazov ulaskom u šengensku zonu u Zagrebu se ističe borba sa ilegalnim migracijama, posebno kada je reč o rutama koje vode preko Srbije i BiH. Zbog toga se očekuje veća saradnja među graničnom policijom.
"Ono što se menja-menja se u pogledu policijskih snaga u Srbiji i granične policije u BiH i razini njihovog angažmana, saradnji sa hrvatskom policijom i od toga će uveliko zavisiti kolike će biti kolone na granicama i kakva je protočnost", kaže politički analitičar Denis Avdagić.
Zeleno svetlo za ulazak u Šengen zonu nisu dobile Bugarska i Rumunija, a u Evropsku uniju su ušle pre Hrvatske.
Veto Holandije i Austrije na zahtev Rumunije i Bugarske za članstvo rezultirao je jakim diplomatskim signalom iz Rumunije. Tamošnje vlasti povukle su svog ambasadora iz Beča, navode poznavaoci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.