Što se tiče vremena za predizborne kampanje, Klačar je ocenio da je 45 dana sasvim dovoljno
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar ocenio je danas da su izbori u decembru važni, da bi izlaznost trebalo da bude dobra, a da će kampanje biti veome intenzivne, jer se naredni izbori očekuju tek 2027. godine.
"Ovi izbori su veoma važni, jer je sam predsednik Aleksandar Vučić najavio da će, posle ovih izbora, sledeći izborni ciklus biti tek 2027. godine - verovatno je mislio na predsedničke. Čim je vladajuća koalicija najavila jedan duži period bez izbora, to je automatski podiglo ulog za ove izbore, jer to znači da i vladajuća koalicija i opozicija moraju na ovim izborima da naprave što bolji rezultat", rekao je Klačar za Tanjug.
Predstojeći izbori u decembru, ocenio je on, faktički formiraju političke koordinate za narednih tri ili četiri godine, i to znači da će stranke uložiti sve što imaju u ovom momentu, u aktuelnu kampanju.
"To znači da će ona vrlo verovatno biti veoma intenzivna, da će pokušati da motivišu sve svoje birače. Poverenje između aktera je nisko, pa će verovatno kampanja da bude dosta emotivna, konfrontirana, u nekim momentima verovatno i polarizujuća", rekao je Klačar.
On je naveo da iskustvo Cesida kaže da kada postoji percepcija koja se nameće, da se radi o nekim važnim izborima, može se očekivati i jedna dobra ili relativno dobra izlaznost.
"Ovo nisu sudbinski ili istorijski izbori, ali jesu važni. To obično znači da možemo očekivati jednu dobru ili relativno dobru izlaznost", rekao je Klačar.
Od kako su juče raspisani izbori, Klačar kaže da sada teku uobičajene radnje koje treba da se dešavaju u okviru jednog izbornog procesa.
"Republička i lokalne izborne komisije treba da objave sve formulare koji su važni za sve političke stranke koje su u procesu kandidovanja, formulare za sve one organizacije koje će posmatrati izbore. Teku rokovi za predaju i skupljanje potpisa za predaju kandidatskih lista, rokovi za eventualne promene kada je reč o upisu u birački spisak i naravno sve one radnje koje je neophodno da izborna administarcija preduzme kako bi se 17. decembra održali izbori", objasnio je Klačar.
Na pitanje koliko bi izbornih lista moglo da se očekuje u ovom izbornom ciklusu, Klačar kaže da će ih gotovo sigurno biti manje nego prethodnih godina, kada ih je bilo dvadesetak, jer dolazi do ukrupnjavanja političke scene.
"U Srbiji obično ima jako veliki broj izbornih lista. U nekim ranijim izborne ciklusima, prosek izbornih lista je negde oko dvadesetak. Teško je predvideti, ali se čini da će na ovim izborima biti manje od 20, dvocifren broj, ali manje od 20. Razlog je najviše taj što dolazi do ukrupnjavanja političke scene", rekao je Klačar.
Međutim, kazao je on, imajući u vidu da i dalje postoje neke stranke koje su izvan političkih aranžmana, i to da se očekuju kandidature manjinskih stranaka, očekivanja su da će broj lista biti dvocifren, ali ipak za nijansu manji nego na ranijim izborima.
Kada je u pitanju najavljena koalicija naprednjaka i radikala, Klačar kaže da je to objavio Vojislav Šešelj, ali da Cesid takvu potvrdu još nije dobio od organa iz Srpske napredne stranke.
"Ako se ta odluka ispostavi kao tačna, vezana je isključivo za lokalni nivo, ne i za republički i za pokrajinski nivo. To odluka jeste malo iznenađujuća, jer nismo imali prilike da vidimo da tu postoji neka vrsta komunikacije, niti je bilo najavljeno", rekao je Klačar.
To sve govori, dodao je on, da u situaciji kada dolazi do ukrupnjavanja i opozicije i vlasti na drugoj strani, da su stranke sklonije da naprave saradnju sa svim onim strankama, sa kojima mogu sarađivati, kako ne bi dolazilo do odliva ili preraspodele glasova.
"Kada imate neku izbornu utakmicu kao što je slučaj u Beogradu, važan je svaki glas. Onda se stranke organizuju tako da naprave što šire koalicije, kako bi se procenat glasova koji mogu da odu nekim drugim strankama sveo na minimum", ocenio je Klačar.
Na pitanje da li se očekuju još neke koalicije, Klačar kaže da ih sigurno treba očekivati, ali da neće biti nekih krupnih i iznenađujućih.
"Postoji nekoliko stranaka koje su ostale izvan svih aranžmana, moguće da će se oni priključiti nekoj od velikih grupa. Tu su i manjinske stranke, i tu imamo najave da će neke napraviti malo čvršću saradnju. Ali mislim da smo one ključne vesti do sada čuli, i da neće biti nekih novih velikih i iznenađujućih političkih saradnji", rekao je Klačar.
Što se tiče vremena za predizborne kampanje, Klačar je ocenio da je 45 dana sasvim dovoljno iz dva razloga.
"Prvo, i pre raspisivanja izbora političke stranke su imale niz različitih predizbornih aktivnosti, faktički od prošlih izbora i konstituisanja Skupštine nalazimo se u nekoj vrsti predizborne kampanje. Drugo, kampanja od 45 dana nije kratak period, imajući o vidu da se radi o izboru na više nivoa koji traže veoma veliki resurse, a većina stranaka sa izuzetkom jedne vladajuće stranke nema resursa da pokrije sve one neophodne aktivnosti 45 dana", rekao je Klačar.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.