Platforma ima za cilj da umreži kreativce sa Balkana, kako pojedince, tako i organizacije
Nova digitalna platforma Creative Gate biće svojevrsni most koji će povezivati kulture i kulturne aktere zemalja Zapadnog Balkana i omogućavati im razmenu iskustava, a povezivaće i sve ljude u regionu zainteresovane za kulturna dešavanja, rečeno je danas na predstavljanju ove platforme.
Platforma je predstavljena u okviru događaja Western Balkans Creative Day, koji se održava u Domu omladine.
Regionalni projekt-koordinator za kulturu i kreativnost za Zapadni Balkan u UNESKO-u Renata Radeka istakla je da ova interaktivna platforma služi za povezivanje umetnika, kulturnih operatera, menadžera, organizacija, institucija kao i kompanija, koji su zainteresovane da kreiraju nove sadržaje, a možda nemaju partnere u regionu.
"Sva finansiranja, pogotovo od Evropske unije i drugih potencijalnih stranih partnera, a u poslednje vreme i domaćih, traže saradnju i to ne u smislu uslova, nego zato što je kroz više studija dokazano da kolaborirajući odnos prema umetnosti uvek donosi bolje rezultate", rekla je ona.
Dodala je da se na ovu platformu može otići već danas, registrovati se, najaviti svoje sadržaje, planirati događaje, tražiti partnere i aplicirati za sredstva.
Platforma se odnosi na region Zapadnog Balkana, ali, prema njenim rečima, nije uslovljena nikakvim granicama i ljudi iz ostalih evropskih regiona mogu da sarađuju.
Dodala je da će većina sadržaja će biti na engleskom jeziku, ali da se mogu koristiti i lokalni jezici.
"Suština je da kulturne industrije rastu u odnosu na ukupno učešće u ekonomskom progresu, s obzirom na to da se menja suština kako društvo funkcioniše i upravo kulturne industrije i kulturni turizam doprinose načinu na koji možemo bolje da radimo, a samim tim i da bolje zarađujemo od kulture koju imamo", navela je Radeka.
Izvršni direktor i osnivač EXIT festivala Dušan Kovačević je istakao da se termin Balkan u međunarodnom političkom kontekstu često koristi da se opiše nešto negativno, ali da inicijatori osnivanja platforme Creative Gate ne misle tako.
"Mi smatramo da naš region ima fantastičan potencijal, pogotovo u kreativnim industrijama, da postane jedan od globalnih centara kreativnosti i da su upravo kreativne industrije te koje mogu da pomognu da se transformiše naš region, pogotovo u ekonomskom smislu i da postane jedan od najkompetitivnijih regiona i Evrope i sveta", naveo je on.
Pojasnio je da platforma ima za cilj da umreži kreativce sa Balkana, kako pojedince, tako i organizacije i da kroz tu mrežu postanu kompetitivniji, da usvoje nove veštine i da se bolje predstave u međunarodnoj javnosti.
Objašnjavajući kako se uopšte došlo na ideju o ovom projektu Kovačević je rekao da želja za tako nečim postoji dugi niz godina.
"EXIT je od osnivanja bio usmeren ka povezivanju našeg regiona, bio je prvi festival koji je nakon svega što nam se dešavalo devedesetih na jednom mestu okupio mlade iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Od 2014. počinju EXIT festivali u celom regionu i upravo kroz tu mrežu događaja i kolega iz celog Balkana došlo se do ideje da se realizuje ovako nešto, da prepoznamo potencijal i snagu i da verujemo u nju", rekao je on.
Dodao je da od verovanja u snagu Balkana najviše i zavisi to da region može da bude ne na začelju nego na vrhu u Evropi.
Platformu Creative Gate kreirali su EXIT fondacija i festival Taksirat, s ciljem jačanja kulturnih i kreativnih industrija na Zapadnom Balkanu i deo je projekta „Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan“ (CC4WBs), koji finansira Evropska unija.
Projekat koordiniraju UNESCO, British Council i Italijanska razvojna agencija (AICS), sa zajedničkim ciljem stvaranja održivog i inkluzivnog kreativnog okruženja koje ceni kulturno nasleđe i inovacije kao temelje regionalne saradnje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.