Otvoren 65. Beogradski sajam knjiga: Šta vole da čitaju današnja deca?

Prvog dana najveće knjižarske smotru u našoj zemlji, najveće gužve, možda neočekivano, bile su na štandovima izdavača za decu

Autor: Zvonko Ninkov
23.10.2022. 19:30
  • Podeli:

Dramaturg i akademik Dušan Kovačević svečano je otvorio 65. Međunarodni beogradski sajam knjiga, koji se pod sloganom – "Povratak napisanih", na Beogradskom sajmu održava do 30. oktobra.

"Knjiga je lekovita, leči mnoge bolesti. Od davnina je poznata kao melem za razum i dušu. Zato je toliko ljudi u obilasku ove naše sajamske biblioteke", rekao je Kovačević.

Posle dve godine odlaganja Sajma knjige zbog pandemije korona virusa, pomislili smo da ćemo živeti bez straha, ali se ta nada "pretvorila u očaj početkom rata koji sve više dobija razmere Trećeg svetskog".

Pod krovom Sajma, "naše nacionalne izložbe knjiga, velike knjižare i biblioteke, prema rečima Dušana Kovačevića, žive pisci i njihova dela ispisana kao opomena na strašna ratna vremena". Ovde su "Rat i mir", "Na Drini ćuprija", "Zločin i kazna", "Srpska trilogija" i "Vreme smrti", rekao je pisac i upitao "kome su i zašto pisane te velike knjige ako se njihove priče ponavljaju kao da ih niko nikada nije čitao?".

"Moleći Boga za mir uz prizivanje razuma i pameti za generacije koje danas uče da čitaju, poželeo bih da se vidimo sledeće godine, uz pozdrav naslova jedne davne knige: 'Doviđenja u oktobru'", zaključio je Kovačević.

'Svakom novorođenom detetu metar i po knjiga'

A ljubitelji pisane reči su, još od prepodneva mogli da dođu na Sajam i izaberu literaturu za sebe. Iako možda ne izgleda kao u najslavnijim danima, ali posetioci su opet pohrlili na najveću smotru izdavaštva u našoj zemlji.

Najveće gužve, možda neočekivano, bile su na štandovima izdavača za decu. Često se govori kako deca provode previše vremena sa mobilnim telefonima ili za kompjuterom, ali mali čitaoci ipak tačno znaju šta traže na sajmu.

Od "Patrolnih šapa", preko literature o šahu i bajki, pa do mangi i stripova, neki mališani više vole knjige sa slikama, dok drugi kažu da su bolje one bez njih, jer čitaocima daju da se "puste mašti na volju".

Nije tačno da mladi naraštaji nisu zainteresovani za literaturu, ističe Ljubivoje Ršumović. Čitaju ono što im je zanimljivo i pod uslovom da ih roditelji na vreme nauče tome.

"Da sam ja neka vlast, ja bih svakom novorođenom detetu u Beogradu, Beograđaninu, Srbinu, kupio jedno metar i po raznih knjiga, raznih autora. Poklonio bih ih roditeljima i rekao: 'Znate šta? Neka to stoji na nekom lepom mestu, neka se deca dok su mala igraju, neka im knjige budu igračke'", kaže za UNU omiljeni dečji pisac Ršum.

Da mališani zavole pisanu reč pomogao je i Arči, pas koji je postao junak knjige. Posetioci neće dobiti njegov autogram, ali mogu da ga pomaze ili se slikaju sa njim.

"Predstavili smo njegovu knjigu. Da, kažemo da je njegova. Ja sam pisao knjigu o tome kako je on zavoleo knjige uz nas", kaže za UNU direktor izdavačke kuće "Pčelica" Goran Marković.

Oni koji vole knjige, to već znaju, a oni koji se još nećkaju da ih zavole, imaju još nedelju dana da to provere na Beogradskom sajmu knjiga.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()