Manastir Visoki Dečani stavljen na listu svetske baštine koja je u opasnosti
Direktor Centra za svetsko nasleđe Uneska, Lazare Elondou Asomo istakao je u sedištu Uneska u Parizu na otvaranju izložbe posvećenoj manastirima u AP Kosovo i Metohija, da se nada će ova izložba produbiti znanje o istorijskom značaju tih spomenika za čovečanstvo kao celinu.
On je pohvalio Ministartsvo kulture Srbije, što je priredilo ovu izložbu povodom obeležavanja 20 godina od upisa manastira Visoki Dečani na Uneskovu Listu svetske baštine kulturnih dobara od izuzetnog značaja za čovečanstvo.
Podsetio je da je dve godine posle upisa manastira Dečani na Listu svetske baštine, upis na Listu je proširen sa još tri spomenika na Kosovu i Metohiji, koji su istovremeno upisani na Uneskovu Listu svetske baštine u opasnosti, gde se i danas nalaze.
''Kao što mnogi od vas znaju, 2006. godine svetska baština je proširila spisak i uz manastir Dečani priključila tri nove komponente, Pećku patrijaršiju, Gračanicu i Bogorodicu Ljevišku. To je postala srednjevekovna baština na Kosovu koja oličava vizantijsku kulturu sa posebnim stilom i ikonama koje su se razvile na Balkanu između 13. i 17. veka'', dodao je Lazare sinoć u Parizu.
On je podsetio da je Manastir Visoki Dečani stavljen na listu svetske baštine koja je u opasnosti i da je to deo Konvencije o Svetskoj baštini koja je osmišljena kao lista nekretinina koje je jako važno sačuvati.
''Međunarodna zajednica kao celina mora da pruža pomoć pod ovom konvencijom“, rekao je Lazare.
On je istakao da su od tada studije pokazale da ta lista može da bude nešto što pomaže promeni, inspiriše saradnju i otvaranje kulturnih kanala i međusobne pomoći.
''Unesko aktivno učestvuje u promovisanju ove liste u tom pravcu. Upisivanje na ovu listu prepoznaje ono što su univerzalne vrednosti tih mesta koje se nalaze na listi i koje međunarodna zajednica mora da čuva kao celinu i ta lista je međunarodno priznata i pokazala je u poslednjih pedeset godina koliko je vredna'', rekao je on.
Zaključio je da je to jedna vredna referentna lista za ono što je baština svih ljudi na planeti i ocenio da istovremeno naglašava i podiže svest o stvarima koje su jako važne i sa kojima se čovečanstvo suočava danas.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.