Predstavljanjem dvadesetak žena, autorke izložbe pokusale su da odgovore na pitanje zašto su važne velikanke srpske kulture.
Dvadesetak žena koje su obeležile kulturnu istoriju Srbije predstavljene su na izložbi "Velikanke srpske kulture" u Domu Jevrema Grujića. Izložba je nastala u želji da se na novi i drugačiji način pokaže koliko su te dame bile ravnopravne učesnice istorije i kulture. One su primer da se sve može ako se sme.
Srpska žena morala je da bude vrhunski slikar, književnik, novinar, pesnik, kompozitor, filozof, koreograf da bi se izborila za svoje mesto u društvu. Došlo je vreme, kažu autorke izložbe, da žena zauvek bude cenjena, poštovana i pamćena.
"Od Drage Dejanović koja je bila prva srpska feminiskinja i stvorila prvu celovitu feminističku teoriju u Srbiji do Anke Gođevac Subotić, žene koja je prva doktorka prava Pravnog univerziteta preko naravno Milene Pavlović Barili ili Drage Ljočić, prve srpske doktorke medicine ono što je zaista svima njima zajedničko to je jedno veliko osećanje patriotizma i obaveza da se društvu narodu i celokupnoj svojoj otadžbini da jedan deo svog života", kaže za UNU dr Gordana Bekčić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju.
Zajednička osobina, kaže Gordana Bekčić, im je i hrabrost i nepristajanje na kompromise i na predrasude u kojima je Srbija živela na prelazu iz 19. u 20-i vek.
Nevidljive, skrajnute i ućutkivane žene su bile samo tihi pratioci muških biografija. Predstavljanjem dvadesetak žena, autorke izložbe pokusale su da odgovore na pitanje zašto su važne velikanke srpske kulture.
Sve one krčile su put novim generacijama, nesvesnim da za mogućnosti koje danas imaju treba da zahvale slavnim pretkinjama.
"Mi danas slavimo i sa ponosom predstavljamo životne priče, dela, misli, i dostignuća velikanki koje su upravo to velikanke jer nisu pristajale da ostanu na mestu koje im je dodeljeno već su uprkos svim preprekama menjale i sebe i društvo", kaže Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Ako je prilog bio dovoljan da se pitamo zašto ne znamo više o Zori Petrović, Mileni Pavlović Barili, Dragi Ljočić, Kseniji Atanasijević i drugim našim velikim ženama - šansu da to popravimo imamo do 8. marta do kada je izložba otvorena.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.