Zavolite istoriju Srbije: UNA vas vodi na izložbu 'Dinar - naš novac' u Narodnoj banci Srbije

Okruženi ličnostima na novčanicama koje su menjale tok svetske istorije, možete biti svakog radnog dana od 10 do 16 časova i to besplatno

Autor: Tijana Škodrić
12.07.2024. 21:45
  • Podeli:

Zgrada Narodne banke Srbije izgrađena je 1890. godine prema projektu arhitekte Konstantina Jovanovića. U holu Narodne banke Srbije ponovo je otvorena stalna postavka "Dinar - naš novac". Svakog radnog dana građani mogu da posete zgradu u Kralja Petra, koja je zbog svog kulturno-istorijskog značaja spomenik kulture pod zaštitom države. 

I upravo kroz novac građani imaju priliku da bolje upoznaju karakteristike srpskog naroda, kao i da kroz drugačiju perspektivu sagledaju istoriju.

Centar za posetioce ponovo je počeo sa radom na dupli jubilej - 140 godina rada Narodne banke i 20 godina rada Centra za posetioce.

"U skladu sa našom trajnom opredeljenošću, otvorenosti ka javnosti, Centar za posetioce Narodne banke Srbije, vršimo edukaciju dece i omladine, na različite teme, govorimo o inflaciji, o zaštitnim elementima na novčanicama", kaže Igor Radišić iz Narodne banke Srbije.

Upravo su novčanice glavna tema stalne postavke i o njima možemo najviše i naučiti. 

"Srpske kovanice su najstariji komad novca, odnosno najstariji srpski novac iskovan na inicijativu njenog vladara, a to jeste upravo kovanje kralja Milutina, srebrni novac predstavljen zaštitnikom svetorodne loze Nemanjića - Svetim Stefanom koji na licu novca uručuje dvostruki krst ukrašenom vladaru. Između ostalog prednost naše postavke je i što možete da vidite uvećane primere kovanja", kaže Ranko Stanojević iz Narodne banke Srbije.

I to je samo početak, dalje vas priča vodi kroz novac kneza Lazara, Vuka Brankovića, despota Stefana Lazarevića, pa i kovanica drugih evropskih zemalja.

"Novac koji se koristio počevši od 1459. godine kada Srbija pada pod punu tursku vlast padom Smederevske tvrđave možete videti, kao i kako je izgledao deo od čak 46 različitih vrsta stranog novca koji se koristio za tih 410. godina koliko mi ne kujemo naš novac", objašnjava Radišić. 

Knez Mihailo nije doživeo da vidi kovanicu sa svojim likom, jer je puštena u promet godinu dana posle njegove smrti, 1869. godine. Jedno od blaga Narodne banke Srbije je i prva novčanica od sto dinara Kraljevine Jugoslavije.

"Ovde možete videti kako izgledaju nostrifikovane krune po svršetku Drugog svetskog rata, dinarsko krunske novčanice kao prelazno rešenje i tu vidite kako odnos prema kruni biva 1:4. Dakle vidite da je naš novac vredeo četiri puta više od zemlje koja nas je okupirala", rekao nam je Stanojević.  

Kraljica Marija Karađorđević i njen naslednik Petar II se nalaze u vitrini zajedno sa predstavom Svetog Save koji se 1943. godine nalazi prvi put na novčanici. Po svršetku Drugog svetskog rata, primetno je da se motivi smenjuju, jer je jedna od ideja bila i pozicioniranje umetničkih dela. Tu je i istorijska novčanica sa 11 nula koje je izbrisao prof. dr Dragoslav Avramović, poznatiji kao deda Avram.

"Najinteresantnije mi je to zapravo kako smo se mi izborili za obnovu snage našeg novca posle Prvog svetskog rata, to možete najbolje da vidite, jer novac nije samo sredstvo plaćanja već moćan svedok beskrajno zanimljivih zbivanja na istorijskoj pozornici Srbije", kaže Radišić.

Okruženi ličnostima na novčanicama koje su menjale tok svetske istorije, možete biti svakog radnog dana od 10 do 16 časova i to besplatno, a posetu završavate sa jedinstvenim suvenirom - dobijate novčanicu sa svojim likom.

Ovo nije sve, ali ipak nismo mi tu da vam sve kažemo, već da vas navedemo da posetite i saznate prave vrednosti, ne samo novčanica već i srpskih ličnosti. Znanje o istoriji Srbije je i pravi način da je više zavolite.  

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()