Parastosi u Kosovskoj Mitrovici i Gračanici u znak sećanja na martovski pogrom: Otkriven i spomenik žrtvama

Pre dve decenije, 17. i 18. marta 2004. godine, nad Srbima sa Kosova i Metohije dogodio se pogrom u kome je 16 Srba ubijeno

17.03.2024. 13:19
  • Podeli:
Tan2024-03-1713063179_6 spomenik gračanica pogrom tanjug-65f6df69ee473.webp Foto: Tanjug

Služenjem parastosa i polaganjem venaca na spomen obeležja u Kosovskoj Mitrovici danas je odata pošta nevino stradalim žrtvama martovskog pogroma na KiM.

Predstavnici Kancelarije za KIM, lokalne samouprave i Srpske liste, još jednom su poručili građanima da dešavanja od marta 2004. godine nikada ne treba da zaboravimo, prenosi TV Most.

Povodom dve decenije od martovskog pogroma, u kome je ubijeno dvoje Srba u Kosovskoj Mitrovici, danas su u znak sećanja na nastradale predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac, predstavnici Srpske liste Zlatan Elek i Igor Simić, kao i pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović položili venac na mesta gde su ubijeni Jana Tučev i Borivoje Spasojević.

Okupljeni građani su odali počast nastradalim Mitrovčanima.

Služen je i parastos pored spomenika "Beli Anđeo", koji se nalazi u blizini mosta i na kom su ispisana imena nastradalih tokom NATO bombardovanja 1999. godine.

Predsednik PO Kosovske Mitrovice Ivan Zaporožac obraćajući se okupljenim građanima istakao je današnji dan tužan za sve građane u južnoj pokrajini i da srpski narod pamti sve ono što se desilo tokom martovskog pogroma.

On je naveo da je jednim lažnim scenarijom 17. marta 2004. godine krenuo je progon i pogrom srpskog naroda na čitavom Kosovu i Metohiji kada su stradale nevine žrtve, proterano je 4.000 Srba sa svojih ognjišta, uništeno je oko 900 kuća, uništeno i oskrnavljeno 39 crkava i manastira.

"Ono što mi danas, kao i svake godine, hoćemo da kažemo i poručimo je da je srpski narod je na ovim prostorima stradao vekovim, bio progonjen i bio žrtva svakoga ko je kroz ovu zemlju prolazio, ali je srpski narod uspeo da ostane i opstane na ovim prostorima. Tako i današnjim danom, i svim narednim danima poručujemo da ćemo ostati i opstati i da ćemo pamtiti sve a da će naš narod ovde živeti", rekao je Zaporožac.

Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović rekao je da je lažni narativ albanskih političara i medijska manipulacija bila povod za napad na sve što je srpsko na KiM.

"To je poslužilo kao povod da se protera srpski narod sa KiM. I danas vidimo da albanska politička scena u Prištini i dalje ponavlja taj narativ, iako je istraga Unmika utvrdila kako su deca nastradala i dalje režim tvrdi da je to učinjeno namerno od strane srpskog naroda kao povod da se optuži srpski narod na severu i ostalim krajevima na KiM. Mi ćemo ovde opstati, srpski narod će nastaviti da se bori, Republika Srbija će nastaviti da podržava srpski narod na KiM, a mi pozivamo da međunarodna zajednica pronađe odgovorne za martovski pogrom", rekao je Popović.

U Gračanici otkriven spomenik žrtvama

U Gračanici je služen parastos stradalima u Martovskom pogromu, a nakon toga su okupljeni ispred Domu kulture položili bele ruže ispred umetničke instalacije MISING, a potom je otkriven i spomenik žrtvama martovskih događaja 2004. godine.

Okupljenima se ispred spomen ploče obratila zamenica direktora Kancelarije za KiM Dušica Nikolić.

Foto: Tanjug

"Na inicijativu Vlade Republike Srbije i Kancelarije za Kosovo i Metohiju danas otkrivamo spomen ploču u znak sećanja na naše stradale sugrađane u martovskom pogromu. Na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića mi danas negujemo kulturu sećanja i sa dužnom se pažnjom i pijetetom sećamo svih naših žrtava. Cilj otkrivanja ove ploče je negovanje kulture sećanja na najteži dan srpskog stradanja na KiM. Simbol podsećanja na otrgnute srpske živote. Imena stradalih su u ovaj kamen uklesana i svedoče o našim mučenicima. Ovaj kamen sa Šar planine simbol je snage, jačine i opstajanja srpskog naroda na ovim prostorima. Simbol je snage našeg naroda da izdrži golgotu kroz koju prolazi, ali i simbol nekažnjenog zločina već 20 godina", rekla je Dušica Nikolić.

Ona je naglasila da direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ni danas nije mogao da bude sa nama.

"Direktor Kancelarije Petar Petković nije sa nama zbog zabrane Prištine, ali vam zato prenosim njegovu poruku u kojoj kaže da je na nama da učinimo sve, da nikada više ne dozvolimo nove pogrome, niti nove Oluje, da zaštitimo naš narod i da čuvamo mir kao najveću vrednost. Neka je večna slava svim nevino stradalim žrtvama na celom KiM, da se nikom nikad ne ponovi zločin koji je srpski narod proživeo", stoji u poruci Petkovića.

Prisutnima se obratio i Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu

"Danas se sećamo jednog od najdramatičnijih događaja čitave naše mnogovekovne nacionalne povesnice, kada je otelotvorena mržnja, koja je za svega nekoliko sati oduzela živote ne malog broja naših nedužnih sunarodnika, proterala više od 4000 ljudi, uništila nekoliko desetina naših svetinja i na stostinu domova. Bio je to dan kada su pred očima čitavog sveta, u plamenu mržnje nestajali vekovi postojanja i trajanja", rekao je Dejan Ristić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()