ZSO je neizbežna, dakle manje retorike, više rada kosovske vlade, piše Albanijen post.
Tekst koji se bavi mogućim modelima samouprave za srpsku zajednicu na KiM objavljen je jutros u Albanijen Postu, a bavi se sa ukupno 17 takvih modela koji se primenjuju na teritoriji EU i preko kojih se traži rešenje za ZSO.
Tako se među modelima našao i onaj iz istočne Belgije (samouprava nemačke zajednice), model Alzasa u Francuskoj, modeli samoupravljanja nemačkog govornog područja i frankofone zajednice u Italiji i model samouprave danske zajednice u Nemačkoj.
Pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore kao i ranije kada je objavljivao slična saznanja, Albanijan post piše da Priština mora uzeti u obzir da prilikom ispitivanja modela treba da obrati pažnju na četiri stvari.
“Prvo, Nemačka, Francuska, Italija i Belgija su države osnivači Evropske unije, drugo, one su napredne demokratije, treće one su bivši zakleti neprijatelji i četvrto ovi regioni, koji služe kao model, bili su izvor ratova vekovima”, navodi diplomatski izvor i ističe da je tzv. Kosovo relativno malo, pa je osnovna ideja da "predloženi model ZSO ne uništava njegov unitarni karakter".
To znači, stoji u tekstu, da nijedan od gore navedenih modela ne može biti prekopiran (kao što su predložile neke diplomate i stručnjaci uključeni u proces), stoga se razmatra stvaranje jedinstvenog modela pogodnog za KiM.
Albanijan post navodi da je ideja opšteg statusa ZSO preuzeta po uzoru na francuski Alzas. U organizacionoj strukturi Francuske, Alzas ima srednji status. Problem je što, kako objašnjavaju, na tzv. Kosovu postoje samo dva nivoa vlasti – opštinska i centralna vlast, a model Alzasa je nešto više od opštine, a manje od regiona.
Iz modela Šlezvig u Nemačkoj, odnosno samouprave tamošnje danske zajednice, pominju se elementi kao što je pravo na organizaciju obrazovnog sistema i drugih bitnih sistema direktno povezanih sa zajednicom.
Istovremeno, za regulisanja finansijske i političke podrške matične države, u okviru važećeg pravnog okvira, navodno se razmatra primer danske zajednice u Nemačkoj, koja ima dobro uspostavljen sistem finansijske i političke pomoći danske vlade.
Italijanski modeli se uzimaju kao primer izgradnje poverenja između nevećinskih zajednica i centralne vlade, što je u tekstu istaknuto kao veoma važan detalj za tzv. Kosovo.
Ispitivanjem različitih evropskih modela, kako navodi Albanijan post, Zajednica srpskih opština trebalo bi da ima sledeće glavne karakteristike:
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.