U svetlu aktuelnih dešavanja na severu Kosova i Metohije, ovih dana se dosta govori o dokumentima potpisanim u poslednjih dvadesetak godina, kao i o tom ko ih se sve (ne)pridržava
Kumanovski sporazum, Povelja Ujedinjenih nacija, Rezolucija 1244, Briselski i Vašingtonski sporazum... Prethodnih dana dosta se govorilo o dokumentima na koje je Srbija pristajala u vezi sa Kosovom, a kojih se ni vlasti u Prištini, ni međunarodne institucije ne pridržavaju.
Koje je sve dokumente Srbija potpisivala i šta sve u njim piše?
Najstariji od svih dokumenata koji se pominje ovih dana. Stupio je na snagu 1945. godine, sa željom da se očuva mir i bezbednost posle Drugog svetskog rata. Već u članu 2, stavu 4 i 5 piše da:
4. Svi članovi se u svojim međunarodnim odnosima uzdržavaju od pretnje silom ili upotrebe sile protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti svake države, ili na svaki drugi način nesaglasan s ciljevima Ujedinjenih nacija,
5. Svi članovi daju Ujedinjenim nacijama svaku pomoć u svakoj akciji koju one preduzimaju u skladu s ovom Poveljom, i uzdržavaju se od davanja pomoći svakoj državi protiv koje Ujedinjene nacije preduzimaju preventivnu ili prinudnu akciju.
Ovo se odnosi čak i na države koje nisu članice UN, kao što je to slučaj sa samoproglašenim Kosovom.
Glava VI bavi se mirnim rešavanjem sporova, a u članu 33 stoji:
1. Stranke u svakom sporu, čije trajanje može da ugrozi održanje međunarodnog mira i bezbednosti, treba da traže rešenje pre svega putem pregovora, istražne komisije, posredovanja izmirenja, sudskog rešavanja, pribegavanja regionalnim ustanovama ili sporazumima, ili drugim mirnim načinima po svome sopstvenom izboru.
Potpisan u junu 1999. godine, ovaj dokumnet je označio prekid bombardovanja SR Jugoslavije i povlačenje vojske i policije sa Кosova i Metohije. U njemu postoje stavke koje govore o povratku naših snaga bezbednosti. Konkretno u:
Tačka 4.
a) Uspostavljanjem trajnog prestanka neprijateljstva, ni pod kojim uslovima, bilo koje snage SRJ i Republike Srbije neće ući, ponovo ući, niti ostati na teritoriji Kosova ili u zoni kopnene bezbednosti, odnosno zoni vazdušne bezbednosti, bez prethodne izričite saglasnosti komandanta međunarodnih bezbednosnih snaga ("KFOR"). Lokalna policija će moći da ostane u zoni kopnene bezbednosti. Ova tačka neće uticati na dogovoreni povratak osoblja SRJ i Srbije koje će biti predmet naknadnog sporazuma.
A taj naknadni sporazum je:
To je verovatno najčešće pominjani dokument u poslednje dve decenije. U njegovoj Tački 4 piše:
4. Potvrđuje se da će posle povlačenja, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog vojnog i policijskog osoblja biti dozvoljen povratak na Kosovo radi obavljanja dužnosti u skladu sa aneksom 2.
A u njemu stoji:
Nakon povlačenja, dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog osoblja će biti dozvoljeno da se vrati i obavlja sledeće funkcije:
Od 2013, kada je potpisan, ovo je dokument na koji su se vlasti u Beogradu najčešće pozivale. Po njemu, Vlada Srbije ne priznaje Kosovo kao suverenu i nezavisnu državu, ali je njime počela normalizacija odnosa sa Vladom Kosova. Međutim, već prva njegova tačka nije nikada sprovedena u delo:
1. Postojaće Asocijacija / Zajednica opština u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo na Kosovu.
I narednih pet stavki u dokumentu odnose na detalje oko Zajednice srpskih opština, koje, takođe, nisu realizovane. Ostali delovi Briselskog sporazuma bave se policijom, sudovima i organizacijom izbora na severu Kosovu. Posebno je interesantna tačka:
14. Dogovoreno je da nijedna strana neće blokirati, ili podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njenom putu ka EU.
Dva dokumenta koje su septembra 2020. potpisali Aleksandar Vučić i Avdulah Hoti, za razliku od prethodnih, bave se konkretnim i, uglavnom, ekonomskim pitanjima. Pod politički deo sporazuma može se podvesti onaj koji je imao ograničeno trajanje:
- da u roku od godinu dana Priština ima moratorijum na zahteve za članstvo u međunarodnim organizacijama, dok se Beograd obavezao da će na isti rok zaustaviti kampanju povlačenja priznanja Kosova.
U Vašingtonskim sporazumima ne pominje pitanja konačnog statusa, niti povratka srpskih snaga bezbednosti na teritoriju Kosova.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.