Našoj zemlji je važno da razvije pravni okvir u ovoj oblasti, u čemu bi podrška Kine bila veoma dragocena
Predsednica Pokrajinske vlade i predsednica Odbora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Maja Gojković razgovarala je danas u Beču sa generalnim sekretarom Kineske uprave za atomsku energiju (CAEA) Huangom Pingom o saradnji u oblasti nuklearne energije.
Na sastanku, u okviru zasedanja Generalne skupštine Međunarodne organizacije za atomsku energiju (IAEA), Gojkovićeva i Ping saglasili su se da Srbija i Kina imaju dosta prostora za saradnju u oblasti nuklearne energije, naročito u svetlu tradicionalno dobrih odnosa dve zemlje i čeličnog prijateljstva potvrđenog nedavnim potpisivanjem Zajedničke izjave dvojice predsednika, Aleksandra Vučića i Si Đinpinga, o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.
Ona je upoznala je sagovornika sa aktuelnom situacijom u Srbiji na polju razvoja primene nuklearne energije u mirnodopske svrhe i koracima koje je naša zemlja preduzela u toj oblasti, saopštila je Pokrajinska vlada.
Tom prilikom istakla je značaj podrške koju kineska strana, na osnovu svog višedecenijskog i bogatog iskustva razvoja nuklearnog programa, može pružiti Srbiji, prvenstveno u edukaciji kadrova, razmeni stručnjaka i uzajamnim posetama eksperata.
Naglasila je da je našoj zemlji važno da razvije pravni okvir u ovoj oblasti, u čemu bi podrška Kine bila veoma dragocena.
U ime Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost, Gojkovićeva je predložila potpisivanje sporazuma o saradnji s Kineskom upravom za atomsku energiju, što je generalni sekretar Ping sa zadovoljstvom prihvatio.
Ping je pozdravio aktivnosti koje Srbija sprovodi na razvoju oblasti nuklearne energije, i izrazio spremnost da kineska strana podrži našu zemlju u tom pravcu.
On je istakao i da brojne obrazovne institucije u Kini imaju razvijen program stipendiranja studenata iz drugih zemalja, i da u tom smislu postoji veliki potencijal za proširenje saradnje.
Sastanku su prisustvovali i ambasador Srbije pri OEBS i drugim međunarodnim organizacijama u Beču Žarko Obradović i direktor Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Slađan Velinov.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.