Među tačkama dnevnog reda je i više memoranduma, sporazuma i ugovora koje Skupština treba da ratifikuje
Poslanici Skupštine Srbije počeli su oko 10.30 časova sednicu na kojoj treba da se glasa o svim tačkama dnevnog reda, među kojima je Predlog budžeta za 2025. godinu, a opozicija ne učestvuje u radu sednice. Ubrzo po početku, Tanjug je javio da je Skupština Srbije usvojila budžet za 2025. godinu u načelu.
Sednici prisustvuje 146 narodnih poslanika, odnosno većina od ukupnog broja poslanika. Na dnevnom redu ima ukupno 68 tačaka o kojima poslanici glasaju, pored ostalog, tu su i izmene Krivičnog zakonika koji su predložili poslanici SNS, a koje podrazumevaju strože kazne za napad na zdravstvene, prosvetne radnike i zaposlene u ustanovama socijalne zaštite.
Među tačkama dnevnog reda je i više memoranduma, sporazuma i ugovora koje Skupština treba da ratifikuje.
Opozicija je ranije na konferenciji za medije najavila da neće učestvovati na bilo koji način u radu današnje sednice, niti u glasanju te da će podneti krivičnu prijavu protiv predsednice Skupštine Ane Brnabić zbog, kako tvrde, zloupotrebe službenog položaja. Predstavnici opozicije su najavili i da će podneti zahtev za razrešenje predsednice parlamenta zbog kršenja procedura.
Što se tiče usvojenog budžeta za 2025. godinu, predviđeno je da prihodi republičke kase u sledećoj godini iznose 2.346,2 milijarde dinara, a rashodi i izdaci 2.660,2 milijarde dinara. Kako je ranije izjavio ministar finansija Siniša Mali budžet je i socijalno odgovoran i razvojni, jer obezbeđuje nastavak rasta Srbije kroz velike investicije.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu je 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda, (BDP), a deficit budžeta iznosiće tri odsto BDP-a
Javni dug opšte države projektovan je na 47,5 odsto BDP u 2025. godini.
Budžetom je obezbeđen novac za povećanje plata u javnom sektoru za osam odsto, prosvetarima za 11 odsto od sledeće godine, a penzionerima od 10, 9 odsto, počev od penzije za decembar ove godine.
Kada je reč o investicijama, za kapitalne investicije izdvaja se 7,4 odsto BDP-a što iznosi 762,9 milijardi dinara, koliko je planirano da se uloži u brze saobraćajnice, brze pruge, auto-puteve, domove zdravlja, škole, bolnice.
Za Kancelariju za Kosovo i Metohiju 17,2 milijarde dinara, plus dve milijarde Nacionalnoj službi za zapošljavanje, za podršku nezaposlenima sa teritorije AP Kosova i Metohije.
Poljoprivredni budžet iznosi 138,5 milijardi, plus 11 milijardi refakcija za gorivo, dakle oko 150 milijardi dinara, što je 7,5 odsto ukupnih prihoda budžeta.
Za Vojsku Srbije je izdvojeno 2,5 odsto BDP-a Srbije
Izdvajanja za zdravstvo su povećana za oko 40 milijardi dinara u odnosu na prošlu godinu i to sa 573,6 milijardi na 613,9 milijardi dinara.
Taj novac je namenjen za povećanje plata zaposlenih u zdravstvu od osam odsto od 1. januara naredne godine, za preventivne preglede, za
Budžet za kulturu je povećan sa 15,6 na 17,8 milijardi dinara, a dodatnih 4,3 miliona evra kod Ministarstva za javne ulaganje i koji su vezani za nove objekte iz oblasti kulture koji se rekonstruišu ili grade.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.