Brnabić je istakla i da bi fakulteti koji su u blokadi mogli u narednih nekoliko nedelja da se nađu u finansijskoj blokadi
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.
Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.
Istakla je da je prva pretnja da više od 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.
Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su doneli odluku plenumi.
Treća pretnja je, kako je navela, da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenta koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se refundira školarina, to može da prouzokuje da ti fakulteti bankrotiraju.
Predsednica parlamenta navela je da u Srbiji ima 128.330 samofinansirajućih studenata i upitala kako i kada će im se sve nadoknaditi, s obzirom na to da na većini fakulteta nastava nije završena, a onemogućeno je i polaganje ispita.
"Kako štititmo njihova prava i ko štiti njihova prava", upitala je Brnabić.
Prema njenim rečima, u Srbiji 8.813 studenata ima stipendije koje iznose 13.000 dinara mesečno, ali zbog blokada postoji opasnost da će izgubiti te stipendije jer im je onemogućeno da polažu ispite.
"Imamo 6.181 studenta koji koristi studentski kredit, od toga 2.242 na završnoj godini studija. Ukoliko oni ne budu u mogućnosti da završe godinu i studije u roku, oni, odnosno njihove porodice, moraće da vraćaju studentski kredit u iznosu od 13.000 dinara mesečno, što znači da će morati da vrate za četiri godine 5.500 evra bez kamata i kaznenih odredbi", navela je Brnabić.
Dodajući da godišnje ima između 300 i 400 studenata koji se, nakon diplomskih studija, primaju na neke od najprestižnijih svetskih univerziteta sa punom ili parcijalnom stipendijom ili bez stipendije, ali svakako dobijaju podršku Fonda za mlade talente Republike Srbije, Brnabić je ukazala da su svi oni u opasnosti da sada neće moći da završe svoje studije u roku, što automatski znači da će ove, jedinstvene u životu prilike, propustiti.
Podsetila je da je Pravni fakultet u Beogradu otvorio prijave za januarski ispitni rok, da je bilo oko 8.000 prijava, ali da je onda izašao plenum i rekao da blokiraju fakultet i da studenti neće moći da polažu ispite. Istakla je da se na Pravnom fakultetu u Novom Sadu 1.900 studenata izjasnilo da hoće ispite u januaru, dok se na Pravnom fakultetu u Nišu 1.400 studenata tako izjasnilo.
Kada je reč o Medicinskom fakultetu u Nišu, Brnabić je anvela da je Naučno - nastavno veće izglasalo da se vraćaju na nastavu i ispite, ali da je plenum zaključao zgradu.
"Svi naši fakulteti koji su u blokadi su u opasnosti da bankrotiraju, dovedu sebe u situaciju da su im blokirani računi, jer su naplatili školarine, a nisu u mogućnosti zbog plenuma da ispune svoje obaveze. Ovo može da sruši sistem državnih univerziteta u Republici Srbiji", istakla je Brnabić.
Naglasila je da u Srbiji u ovom trenutku ima oko 268.000 studenata, od kojih 230.743 na državnim univerzitetima. Od ovih na državnim univerzitetima je 102.413 budžetskih, a oko 17.000 studenata imaju smeštaj u studentskim domovima.
Brnabić je rekla da su problemi o kojima moramo da razgovaramo šta će se desiti sa svim studentima na budžetu i sa studentima koji imaju pravo na dom kada i ukoliko zbog blokada, za koje je istakla da su nezakonite, izgube pravo da budu budžetski studenti i izgube pravo na smeštaj u domovima. Postavila je pitanje koji procenat tih studenata neće moći da nastavi studiranje i ko se brine o tome.
Kada oni izgube pravo na studiranje na budžetu i pravo na domove, jer nisu mogli da polažu ispite, jer im je to zabranio neki plenum, ko onda odgovara i ko je kriv, zapitala je Brnabić.
Ukazala je na flagrantno kršenje Zakona o viskokom školstvu i Zakona o studentskom organizovanju.
Istakla je da svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana oko nas, ravnopravnih članova našeg društva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.