Srpsko narodno vijeće u Zagrebu organizuje tradicionalno prijem povodom pravoslavnog Božića
Predsednik SNV-a, lider SDSS i poslanik u hrvatskom saboru Milorad Pupovac istakao je danas da je poseta dvojice ministara Ivice Dačića i Tomislava Žigmanova Zagrebu, na Badnji dan, izuzetno značajna za srpsku zajednicu, navodeći da je to važno i za početak normalizacije odnosa između Srbije i Hrvatske.
Tradicionalnom božićnom prijemu u organizaciji Srpskog nacionalnog veća (SNV) u Zagrebu u petak će prisustvovati ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačcić, ministar za ljudska prava u srpskoj vladi Tomislava Žigmanova, patrijarh srpski Porfirije, a sa hrvatske stranke premijer Andrej Plenković sa ministrima.
Ovogodišnji prijem SNV-a biće centralni događaj početkom ove godine, piše danas portal hrvatskog nedeljnika Novosti i ističe da je reč o važnom iskoraku, ovaj put u "odleđivanju odnosa" između Hrvatske i Srbije, s obzirom da na prijem, koji će biti održan u zagrebačkom hotelu Vestin, dolaze ministar Dačić i sa njim kolega u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava, koji je i predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
Dačić je poslednjeg dana prošle godine najavio da Srbija, na inicijativu predsednika države Aleksandra Vučića, namerava da "odledi" odnose s Hrvatskom.
"Sasvim sigurno da to predstavlja ne samo simboličan gest, nego i sadržajan gest i radnu posetu koja će se verovatno definisati u susretu (ministra Dačića) sa njegovim kolegom Radmanom Grlićem", rekao je Pupovac.
Prema rečima Pupovca, Hrvatska i Srbija su dve ključne zemlje zapadnobalkanskog prostora od kojih mnogo toga zavisi.
"Zavisi dinamika proširenja Evropske unije, zavisi obnova poverenja, stabilnost značajnog dela prostora bivše Jugoslavije i uopšte Zapadnog Balkana, a naravno zavisi i spremnost da se rešavaju otvorena pitanja koja u odnosima dve zemlje postoje", naveo je Pupovac.
Prema njegovim rečima, važno je da Zagreb i Beograd imaju dijalog oko svih pitanja koja se tiču i energije, ekonomskih odnosa, ali i opšte stabilnosti na Balkanu.
Tu su, kako je kazao, i pitanja nestalih lica tokom ratova 90-ih, suđenja za ratne zločine i drugih pravnih stvari koje su rezultat ratnog nasleđa, kao i pitanje politike sećanja koja često predstavlja izvor sukobljavanja.
Komentarišući imenovanje Tomislava Žigmanova za ministra u Vladi Srbije, Pupovac je rekao da je jako značajno da je nakon toliko godina hrvatska zajednica dobila priliku da bude viđena i da može da učestvuje u vladi, dodajući da to ima simboličnu težinu u odnosima Beograda i Zagreba.
Kada je reč o popisu stanovništva u Hrvatskoj i manjem broju Srba, Pupovac je rekao da je taj popis imao i neke slabosti koje su bacile sumnju na pouzdanost podataka u nekim aspektima, ne samo što se tiče etničkog, već i verskog izjašnjavanja.
On je rekao da je u poslednjih 10 godina vođena negativna kampanja protiv ćirilice i popisa stanovništva, ocenjujući da je učinjeno sve da taj popis "ima rezultat kakav ima".
"Ne samo zbog ekonomskih migracije, već i političkih pritisaka i snaga u Hrvatskoj koji žve na tome da održavaju neprijateljstvo prema Srbima i da ćirlicu smatraju neprijateljskim pismom", ocenio je Pupovac.
Na pitanje šta srpska zajednica može da učini da se zaustavi pad broja Srba u Hrvatskoj, Pupovac odgovara da treba menjati atmosferu.
"Otopljavanje odnosa je jedan od načina kako se ta atmosfera može menjati", podvukao je Pupovac.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.