Naša zemlja ne može tek tako da uvodi sankcije i da na taj način ugrozi svoju međunarodnu poziciju i prijateljstva sa nekim zemljama
Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u Rimu da je prvi prioritet Srbije zaštita teritorijalnog integriteta i suvereniteta i da naša država ne može da ga ugrozi kako bi sprovela određene odluke koje nisu u njenom interesu.
Dačić je to rekao nakon ministarskog sastanka o Zapadnom Balkanu, odgovarajući na pitanje novinara da li Srbija može da računa na sredstva iz Plana rasta za Zapadni Balkan vrednog šest milijardi evra, imajući u vidu da je delimično uslovljena saglasnošću sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.
"Sve zavisi od toga šta će se nalaziti na kom nivou kao spoljna i bezbednosna politika Evropske unije. Srbija ima nekoliko prioriteta. Prvi je prioritet zaštite našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta. Mi ne možemo sada da kažemo da nas taj princip ne zanima zbog nekih drugih razloga. Mi ne možemo sada da dovedemo u pitanje naš teritorijalni integritet i suverenitet time što bismo sprovodili određene odluke koje nisu u našem interesu. Sve drugo je nebitno", rekao je Dačić.
Dodao je da Srbija ne može tek tako da uvodi sankcije i da na taj način ugrozi svoju međunarodnu poziciju i prijateljstva sa nekim zemljama.
"Sve zavisi šta je u pitanju. Kad su zemlje naši prijatelji u pitanju, mi ne možemo sad da kažemo, 'izvinite, nije ništa lično, ali mi moramo da glasamo za te sankcije'. Nešto moramo, ali nešto i ne smemo, zato što imamo deo koji se tiče zaštite naših nacionalnih i državnih interesa", zaključio je Dačić.
Dačić je izjavioi da je Srbija zahtev za hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN predala zbog opšte situacije na KiM, terora nad Srbima, pokušaja ukidanja dinara i svega onoga što predstavlja kršenje Rezolucije 1244 i svih drugih međunarodnih dokumenata koje se odnose na KiM.
"Šef stalne misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama Nemanja Stevanović predao je zahtev za održavanje hitne sednice Saveta bezbednosti. Zahtev za hitnu sednicu je predat predsedavajućem, to je Gvajana. Taj zahtev se može usvojiti i bez glasanja, znači bez primedbi, ali ako neko zatraži, može i da se glasa o svemu tome, zato što je to praksa koja je uvedena u poslednjim godinama. Mi računamo na situaciju takvu da bi sve zemlje trebalo same od sebe prihvatiti održavanje ove sednice", rekao je Dačić nakon ministarskg sastanka o Zapadnom Balkanu u Rimu.
Dačić je dodao da je u obrazloženju zahteva za hitnu sednicu stoji cela hronologija i opis trenutne situacije na KiM.
"Mi ćemo veoma brzo imati odgovore na sva ova pitanja. Ambasador Gvajane će sigurno sazvati sastanak gde će se ovo pitanje razmotriti. Ja sam razgovarao sa svojim kolegama i pričao sa predsednikom jutros. Deo koji je sada na redu, jeste deo onoga čime se bavi Ministarstvo spoljnih poslova. Kancelarija za KiM i pregovarački tim koji vodi predsednik je pripremio sve ostalo, sa čim idemo na sednicu", rekao je Dačić.
Dačić je dodao da je povodom predaje zahteva razgovarao sa nekoliko ministara spoljnih poslova i onih zemalja koje priznaju, ali i onih koje ne priznaju nezavisno Kosovo.
"Razgovarao sam sa ruskim ministrom Lavrovom, obavestio ga o predaji zahteva. Naravno, on je obećao podršku. Razgovarao sam sa ministarkom Slovenije, sa ministrom sa Malte, razgovarao sam i sa ministrima spoljnih poslova afričkih zemalja", rekao je Dačić i dodao da će sutra razgovarati sa predstavnikom Alžira.
Dodao je da je za očekivanje da niko nema primedbe za održavanje sednice.
"Ali znajući šta se sve dešavalo u proteklim godinama i znajući da ponekad i nešto što je kristalno jasno ne mora da bude baš tako, da sačekamo ipak ishod", rekao je Dačić.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.