Sve teža situaciju sa podizanjem novca
Oskudica dinara na Kosovu i Metohiji iz dana u dan produžava agoniju Srba koji zavise od budžetskih sredstava. Srpske valute nema dovoljno, pa se neki dovijaju tako što prelaze administrativnu liniju ili čekaju da novac stigne u Poštansku štedionicu. Ujedno sa nestrpljenjem očekuju hoće li se postići bilo kakav dogovor u Briselu.
Redovi ispred Poštanske štedionice u Zvečanu i danas. Penzioneri, korisnici socijalne pomoći, prosvetni radnici, svi su došli u nadi da će uspeti da dođu do svojih primanja, ali dinara nema dovoljno. Ništa nije bolje ni na jugu Kosova. Na svoj novac u Štrpcu čekaju mladi zaposleni preko programa "Moja prva plata".
Zbog problema izazvanih nedostatkom dinara i specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog, Miroslav Lajčak, kaže da je jučerašnji sastanak u Briselu "bio važan prvi korak i pozdravlja posvećenost stranaka da pronađu trajno rešenje za zajednice pogođene najnovijom odlukom Prištine".
"Evropljani i Amerikanci žele da se pronađe rešenje, kakvo-takvo da bi ljudi mogli da nastave da žive normalno", utisak je i predsednika Srbije. A to bi moglo da bude, kaže Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, da Poštanska štedionica i dalje isplaćuje dinare u narednom periodu.
"Pod jednim uslovom, i to sad svi skreću pažnju - nemojte da nastavljate politizaciju političke borbe, dajte da rešimo ovo pitanje, a ukupni paket koji sadrži platni promet Srbija-Kosovo, integrisani platni promet bez dinara na Kosovu, zatim prava banaka iz Srbije da rade i tako - jeste za Briselski dijalog", kaže Janjić.
Odluka Beograda da u Brisel pošalje političke predstavnike, a Priština one iz Centralne banke, tumači se i kao jasna poruka koliko je koja strana zainteresovana za dogovor.
"Ovakvim ponašanjem Kosovo je pokazalo da ne želi dijalog, da želi da spusti dijalog sa političkog nivou na navodni nivo tehničke saradnje nadležnih institucija nekih dveju zemalja, što mi ne možemo da prihvatimo", kaže diplomata Zoran Jeremić.
U takvim okolnostima, ali i zbog skorašnjih izbora za Evropski parlament, teško da se može očekivati skori nastavak dijaloga na najvišem nivou.
Zato bi dogovor, makar i na nekom nižem rangu, značio za olakšanje život Srba na Kosovu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.