Dan posle pregovora u Briselu: Da li smo bliže ili dalje od rešenja?

Glavni pregovarači saglasni su u tome da su razgovori bili teški, ali konstruktivni.

Autor: Emilija Pešić
28.02.2023. 19:28
  • Podeli:

Jučerašnji dugoočekivani "dan D" nije doneo rešenje kosovskog problema. Glavni pregovarači saglasni su u tome da su razgovori bili teški, ali konstruktivni.

Saglasili su se i sa principima koje je formulisala Evropska unija, ali oko nekih stvari nije postignut kompromis.

Kurti je došao zbog potpisa, Vučić zbog Zajednice srpskih opština. Ni jedno ni drugo se nije desilo, bar ne za sada. Ipak, za neke je i to dovoljno da se borba proglasi kao  uspešna.

„Borili smo se koliko je bilo moguće i izborili za budućnost Srbije u miru, za nastavak investicija, da cuvamo zakletvu, i Ustav Srbije i KiM u sastavu Srbije“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.  

Nephodnost formiranja Zajednice srpskih opština ističe i premijerka Srbije, kao važan i presudan korak.

„Ove godine biće 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, šest tačaka u Briselskom je ZSO i kredibilitet EU sada stoji na tome, da se implementira ZSO da se formira i da onda možemo da krenemo dalje“, ističe predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.  

Bivši predsednik Boris Tadić ipak smatra da se značaj ZSO forsira, kako bi poraz u pregovorima bio lažno predstavljen kao pobeda.

„Da sam ja prihvatio implementaciju ovakvog sporazuma pre 10 godina, iste noći bismo imali nasilne demonstracije naprednjaka, radikala i ostalih ‚patriota‘.  A ovakav sporazum je protivan mojim crvenim linijama i uverenjima o neophodnom kompromisu na Kosovu i ne bih ga potpisao“, oglasio se i Tadić.

I dok se nagađa ko je pobedio, a ko izgubio posle petočasovnih razgovora, iz Evropske unije stiže konkretan zaključak - o sporazumu više nema razgovora, sledi implementacija.

Požurilo se, kaže novinar Jakša Šćekić, zbog mira na Balkanu.

„Od momenta posete pet ambasadora, i kad smo saznali i  iz Beograda i Prištine da je varijanta uzmi ili ostavi, a ni Beograd i ni Priština nisu u poziciji da odbiju, taj voz je napustio stanicu i krenuo je ka svom cilju“, kaže Šćekić.

A cilj prihvaćenog evropskog predloga  nije "uzajamno priznavanje", već da se dođe do sveobuhvatnog sporazuma o uređenju odnosa tzv. Kosova i Srbije, kaže portparol Evropske unije Peter Stano.

Iako mnogi trenutne okolnosti ocenjuju kao početak kraja, pred akterima je još mnogo važnih poteza.

„Meni sada ova situacija liči na partiju dobrog pokera, gde će se pokazati ko je bolji blefer, i ko ima bolje karte u rukama, ko bolje percipira međunarodne odnose“, smatra kolumnista Aleksandar Apostolovski.

A pred sobom imaju okvir za pregovaranje u 11 tačaka. I tim putem moraju iako mapa, kako tvrde, još ne postoji... do sledećeg dana D.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()