Koliko npada mora da se desi pre nego se preuzme nešto konkretno, upitao je srpski šef diplomatije
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) raspravlja danas o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UNMIK.
Na početku je reč dobio srpski šef diplomatije Marko Đurić, koji je istakao da je Srbija suočena sa teškim izazovima, ali da ostaje nepokolebljiva u svojim namerama da pištuje Rezoluciju 1244 i međunarodnog prava.
"Budući da smo održali rekrodnu stopu rasta BPD-a Srbija je uspela da ga udvostruči u poslednju deceniju... Srbija će 2027. biti doaćin izlžožbe Ekspo što će otvoriti mogućnost razvoja za ceo Balkan", rekao je Đurić.
Kako kaže mnog inicijative imaju za cilj da se inovacije integrišu u ekonomiju, ali i druge oblasti razvoja zemlje.
"Kako pokazuje niz izveštaja u poslednje dve ipo godine stiuacija na KiM se pogoršala, a ponašanje Kurtija stvara klimu straha i nesigurnosti - rekao je on te dodao da apeluje na hitnu i odlučnu akciju SB UN".
Đurić je pomenuo da se drugi talas etinčkog čošćenja desio devedesetih.
"Bliska prošlost je bila bolna i komplikovana... Poražavajuče je posmatrazi sadašnjost koju je režim Kurtija stvorio. Uveli su mere usmerene na marginalizaciju srpske zajednice. Zamislte da je vaša valuta zabranjena, primanja ukinuta i to je realnost sa kojom se suočavaju ljudi na KiM. U septembru ovegdoine teško naoružana policija upala je u pošte... Osnovna prava postala su nemoguća. Nasilje je eskaliralo. Tokom 2024. bilo je vuše od 90 napada usmeteno na srpske pojedince i imovinu pri čemuu se niko nije suočio sa pravdom. Posebno su uznemirijući oni usmereni na decu", naveo je Đurić.
"Koliko npada mora da se desi pre nego se preuzme nešto konkretno", upitao je srpski šef diplomatije.
Kako kaže na KiM upravlja policija naklonjena Kurtiju, i administracija je nametnula gradonačelnike koji su "izabrani" bez podrške srpskog dela zajednice, ali ipak su na vlasti.
"Pre samo dva dana, u izjavi koja opsorava procese dijaloga i zakona Kurti je naveo da ne planira da sprovede sporazum o ZSO. To nije odbacivanje obaveza, već direktna uvreda ovog saveta i autoriteta Međunarodne Zajednice... Svečlja je proširio uvredu kada je rekao da njegova administracija ne planira sprovesti Član 9. Briselskog psorazuma, koji garantuje kolektivni povratak srpskih predstavnika u Kosovsku policiju na severu. Iako to nije iznenađujuće to dovodoi u sumnju namere Prištine da gradi zajedničku budućnost", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima nezakonito se uskraćuju prava Srpskoj listi i to dodatno govori o nepoštovanju prava na KiM i ukazuje na neophodnost da se osiguraju mehanizmi protiv takvog ponašanja.
"Zašto bi Srbi glasali na nadolazećim izboirma ako za njih ne važe osnovna prava", kaže Đurić te dodaje kako je i patrajarhu Porfiriju zabranjen odlazak u Peć.
"Nasilje nad Srbima je dostiglo alarmantan nuivo", kaže Đurić, te dodaje da je pve godine pucano na šestoro Srba i još uvek niko na to nije dogovarao.
Đurić kaže da su napadi na Srbe porasli za 50% od kako je Kurti preuzeo vlast.
Prošle godine je na dečaka od 11 godina pucano od strane tzv. kosovskih bezbednosih snaga za vreme Božićne povorke, a napadač je do dan danas slobodan. Kakva se to poruka šalje? - upitao je Đurić.
Kako kaže hiljade porodica i dalje ne smeju da s evrate.
"Srpski povratnici su zatekli svoje domove spaljene... Targetorijaući srpske porodice koje su se usudile da se vrate danas je nešto više od 1% Srba uspelo da se vrati... Prošlog avgusta pritvoreni su Petković i Šošić i to po neosnovanim osnovama", rekao je Đurić.
"Niste sami. Srbija je sa vama u vašoj borbi za pravdu. Nećemo odustati... Vaša hrabrost u suoavanju s apoteškoćama svedok je vaše snage... Nećemo dozvoliti da se vaši glasovi ne čuju. Narod mora da hsvati da vaša borba nije borba za teritoriju već da se živi sa pravdom... Ne može biti normalizacije dok se više od 80 srpskih političkih zatvorenika ne vrati kući", rekao je Đurić u poruci koji je uputio našem narodu na KiM.
Đurić je pokazao sliku Svečlje kako stoji ispred spaljenog vozila Euleksa, te upitao da li njega treba smatrati nekim ko poštuje red, a uhapšene Srbe teroriristima.
Takođe se obratio albanskoj zajednici na Kosovu i naveo da Srbija nije u sukobu sa njima.
"Mi se sporimo s potezima i politikom režima Aljbina Kurtija, ne sa albanskim narodom. Mi shvatamo vaše želje za mirom i prosperitetom, baš kao što shvatamo i želje srpske zajednice. Pozivamo vas da odbacite politiku podela i sukoba i da nam se pridružite u traganju za budućnošću zasnovanoj na uzajamnom poštovanju, bezbednosti i saradnji. Aljbin Kurti je postao odraz režima protiv koga je počeo da se bori pre više od četvrt veka i nažalost ga je i premašio u nekim aspektima. Izrastao je u ugnjetavača, diskriminatora i onoga koji nas deli. Hajde da zajednički zamislimo budućnost u kojoj albanska i srpska deca uče i odrastaju zajedno, u kojoj komšije podržavaju jedni druge i u kojoj od privrednog rasta imaju koristi svi. Takva budućnost je moguća, ali zato je potrebno odbaciti ekstremističku politiku koja produbljuje jaz. Stanite uz nas i tražite od kosovske vlade da poštuje sve građane i da ispunjava svoje međunarodne obaveze", kazao je.
"Pozivamo vas da odbacite politiku podela i da nams e pridružite u traganju uzajamne bezbednosti i saradnje. Kurti je odraz režima protiv koga s eon borio i nažalost ga je premašio... Izrastao je u ugnjetavača i onoga koji nas deli", kaže Đurić.
Prema njegovim rečima potrebno je da s eodbaci politika koja produbljuje jaz te da vlada tzv. Kosova poštuje sve građane i obaveze.
"Potrebno je da za dela postoje posledice, moraju se uvesti snakcije kurtijevoj vladi iiskazati nulta tolerancija za dalje izazivanjr sukoba. Pozivamo SB da se sprovedu postojeći sporazumi posebno Briselski... Zamislite bduućnost koju zajedno možemo da stvorimo ako zajedno primenimo međunarodno pravo i vreme je da se Kurti pozove na odgovornost... Da li će ovaj Savet poštovati vrednosti za koje se zalaže? Srbija je odlučna da se nastavi boriti za mir i pozivam ovaj savet da zaštiti osnovne slobode i očuva ih", kazao je Đurić.
Đurić je kazao da svi zajedno treba da težimo zajedničkoj budućnosti koja će podrazumevati trajni mir i poverenje.
"Istorija će nam suditi", zaključio je Đurić.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.