U pokušaju da se spuste tenzije, diplomatske aktivnosti pristižu i sa jedne i sa druge strane
U cilju podrške Zapadnom Balkanu, kako stalno ističu, Evropska unija i Sjedinjene američke države ojačale su zajednički angažman na tom prostoru.
U pokušaju da se spuste tenzije, diplomatske aktivnosti pristižu i sa jedne i sa druge strane.
Istraživali smo kome je više stalo do stabilnog Zapadnog Balkana.
I iz Evropske unije i iz Sjedinjenih država žele stabilnost na Balkanu, doduše sa drugačijom percepcijom te stabilnosti. I jedni i drugi imaju interes da Balkan bude miran, ali uz mimoliženje u strategiji i taktici.
"Za Evropsku uniju je potrebna stabilnost jer je to njihovo dvorište. Nestabilnost na Balkanu ugrožava Nemačku, Austriju, pa i neke druge značajne evropske faktore kao sto je Italija, oni uistinu žele da se stvari smire, ali pitanje je šta mogu da urade", kaže politički analitičar Dragomir Anđelković.
"NATO-u apsolutno ne odgovara da dođe do bilo kakavih oružanih sukoba i dalje nestabilnosti i da iz toga profitira Rusija, ne rade oni to jer nas vole, da budemo vrlo svesni", ističe politički analitičar Dušan Janjić.
Na rečima je svima stalo do stabilnosti. U praksi, ipak, prednjači Evropska unija, koja ipak nije u stanju da tu istu stabilnost i nametne, kaže Andjelković.
"Šta EU može da uradi, ništa, na kraju sledi američku politiku, u suštini Evropskoj uniji odovara stabilnost ali je nemoćna da bilo šta uradi, pa često mora da priča prazne američke priče", dodaje Anđelković.
Rastrzana između dve vatre, Srbija ne sme u potpunosti da se priklanja Zapadu, ma koliko on bio snažan, kažu poznavaoci prilika.
"Ja nikom ne bih verovao, mislim da je Mile Dodik, koji nije baš moj idol, rekao pravu istinu, sad ti dolaze Danajci s poklonima, pravim ja s njima dogovore, mislim da je njegova formula sada najpametnija, ali im ne verujem, nemojte nikom verovati jer verovanje je samo izraz slabosti", kaže Janjić.
"Srbija u svemu tome vrlo često statira, vrlo dobro zna šta se dešava i na Kosovu i na BiH, ali ponaša se kao da ni pola ne zna šta se dešava, jer nema hrabrosti da se suoči sa Amerikom i sa Zapadom u celini, činjenica je da je to opasno, da oni mogu da naprave mnogo problema", dodaje Anđelković.
Na kraju, različiti načini aktivnosti Evrope i Amerike oko toga kako doći do stabilnosti u regionu, neretko komplikuju situaciju na terenu i proizvode krize, podvlače naši sagovornici.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.