Ambasade zemalja Kvinte u Prištini juče su pozvale na suspenziju primene uredbe centralne banke u Prištini
Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer pozvao je na današnjem sastanku sa guvernerom centralne banke u Prištini Ahmetom Ismailjijem na odlaganje sprovođenja uredbe o platnom prometu koja predviđa da evro bude jedino sredstvo gotovinskog plaćanja na KiM, kako bi se, kako je naveo, ostavilo dovoljno vremena za efikasniju tranziciju.
Hovenijer je na mreži Iks napisao da je na sastanku ponovio zabrinutost SAD zbog sprovođenja izmenjene uredbe o gotovinskom poslovanju.
"Pozivamo da se sprovođenje odloži kako bi se ostavilo dovoljno vremena za efikasnu tranziciju i javnu komunikaciju kako bi se ublažio negativan uticaj na građane", naveo je Hovenijer.
Ambasade zemalja Kvinte u Prištini juče su pozvale na suspenziju primene uredbe centralne banke u Prištini prema kojoj je od 1. februara evro jedino sredstvo za obavljanje gotovinskih platnih transakcija na KiM.
"Kvinta poziva na suspenziju primene uredbe kako bi se omogućio dovoljno dug prelazni period, kao i jasna i efikasna javna komunikacija", navedeno je u saopštenju.
Ambasade Kvinte izrazile su zabrinutost zbog uticaja uredbe, posebno na škole i bolnice i ukazale da će uredba takođe imati direktan uticaj na svakodnevni život ogromne većine Srba sa KiM koji primaju isplate ili finansijsku pomoć od Srbije.
Prethodno su i američki Stejt department i nemačka vlada takođe pozvali na odlaganje primene uredbe.
Centralna banka u Prištini saopštila je 17. januara da je evro jedina valuta dozvoljena za obavljanje gotovinskih plaćanja na Kosovu i Metohiji i da ta mera stupa na snagu 1. februara, što bi značilo zabranu upotrebe dinara.
Iz Narodne banke Srbije su istakli da su najavljene mere Prištine za onemogućavanje unosa i korišćenja srpskog dinara na KiM usmerene isključivo na uskraćivanje osnovnih prihoda koje stanovništvo i privredni subjekti ostvaruju u dinarima na Kosovu i Metohiji, a samim tim i na onemogućavanje elementarnih uslova za opstanak pre svega srpskog stanovništva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.