Izveštaj ODIHR: Pre novih izbora sprovesti neophodne zakonske izmene

ODIHR, takođe, napominje da bi nezavisnost REM-a trebalo efikasno garantovati, u skladu sa novim pravnim odredbama

28.02.2024. 08:12
  • Podeli:
Tan2023-12-1710333328_7 izbori glasanje beograd foto vladimir šporčić-657f0935f4017.webp Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) je, u izveštaju o izborima u Srbiji od 17. decembra, ocenila da bi mnogo pre novih izbora trebalo sprovesti neophodne zakonodavne izmene, obezbediti doslednu primenu procedura na dan izbora i poboljšati profesionalne kapacitete izborne administracije.

"Da bi se pozabavili zabrinutošću oko tačnosti biračkih spiskova i povećalo poverenje javnosti, relevantne zakone, propise i praksu treba ponovo razmotriti kako bi se omogućio pristup podacima o registraciji birača i olakšati sprovođenje smislene revizije Jedinstvenog biračkog spiska sa učešće relevantnih aktera, uključujući političke partije i civilno društvo, u skladu sa standardima zaštite podataka", piše u preporukama izveštaja.

Pored toga, navodi se da bi zakon trebalo da obezbedi jasno razdvajanje između zvaničnih funkcija i kampanje aktivnosti nosilaca dužnosti. U izveštaju se podseća da su decembarski izbori bili treći parlamentarni izbori za manje od četiri godine i šesti od 2012. 

"Učestalost vanrednih izbora dodatno je narušila poverenje javnosti u demokratske institucije i izborne procese i umanjila efikasnost demokratskog upravljanja", ocenjuje ODIHR.

Pored toga, kako se preporučuje, "vlasti treba da preduzmu mere za sprečavanje zloupotrebe položaja i državnih resursa". U preporukama stoji da vlasti treba da spreče "zastrašivanje i pritisak na birače", uključujući i zaposlene u javnim i državnim institucijama i preduzećima i da ojačaju mehanizme nadzora.

Radi efikasnijeg ostvarivanja biračkog prava Republička izborna komisija treba da razvije i implementira blagovremen, sveobuhvatan i ciljani program edukacije birača,
uključujući sprečavanje grupnog glasanja i isticanje važnosti tajnog glasanja.

ODIHR, takođe, napominje da bi nezavisnost REM-a trebalo efikasno garantovati, u skladu sa novim pravnim odredbama.

"Nezavisnost Regulatornog tela za elektronske medije (REM) treba da bude delotvorna garantovano, u skladu sa novim zakonskim odredbama. REM treba proaktivno da koristi svoje zakone ovlašćenja da postupa po službenoj dužnosti u slučaju kršenja medijske regulative, na osnovu njenog sistematskog praćenja", piše u izveštaju.
Da bi se obezbedile nepristrasne informacije o učesnicima i omogućilo biračima da donesu informisanu odluku, mediji bi trebalo da iskoriste svoje pravo na uredničku nezavisnost i izbegavaju korišćenje materijala proizvedenog od strane stranaka u informativnim i vesti programima, posebno tokom izbornih kampanja, piše u izveštaju.

Zakon bi trebalo da predvidi razumno kratak rok za Ustavni sud da obradi izborne žalbe i omogući duži period za održavanje ponovljenih izbora, ističe ODIHR.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()