Predsednica Skuppštine je zahvalila diplomatama na svemu što su učinili za našu zemlju do sada
Srbija više nije nemi posmatrač u svetskoj politici već država koja je danas aktivna u oblikovanju budućnosti evropskog kontinenta, poručila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić na Ambasadorskoj konferenciji u Beogradu. Ona je istakla da ima puno izazova pred nama u današnjem svetu i da je zadatak države ne samo da se očuvaju nacionalni interesi već i da budemo aktivan učesnik u izgradnji stabilne i prosperitetne budućnosti naše zemlje.
"Meni je zaista izuzetna lična čast da se obratim na ovom događaju, na ovoj značajnoj konferenciji koja se održava prvi put, kao što je i Marko, nakon 12 godina. Velika je stvar i važna stvar za Srbiju da ima ovakvu konferenciju i okupi naše diplomate na jedno mesto, makar jednom godišnje. Žao mi je što se to nije dešavalo u poslednjih 12 godina, jednako mi je drago što si ti preokrenuo taj trend i nadam se da ćemo sada imati ovakvu konferenciju svake godine", poručila je Brnabićeva ministru spoljnih poslova Marku Đuriću.
Navela je da je takva konferencija prilika da sagledamo sve izazove koji su pred nama, a njih je tako mnogo u danošnjem svetu, ali takođe da sagledamo i brojne mogućnosti koje nam predstoje u spoljnoj politici Srbije.
"I uspevali smo u poslednjih 10 godina da se suočavajući sa izazovima da pravimo dodatnu vrednost za naše građane, za našu privredu, za sve ljude koji žive u Srbiji, ali takođe i veliku dodatnu vrednost, mnogo dodatne vrednosti i za ljude koji žive u ovom regionu", rekla je Brnabićeva.
Zahvalila je diplomatama na svemu što su učinili za našu zemlju do sada.
"Vaša uloga u predstavljanju Srbije u svetu je neprocenljiva i ja sam sigurna da će biti sve važnija u odnosu na to kako se Srbija menje i koliko se njena uloga u svetu promenila. Ja diplomatiju iz svog iskustva kao predsednice Vlade Srbije od skoro sedam godina, da budem iskrena pre svega vidim kao umetnost. Posebno u današnjem svetu. I vas zaista na mnogo načina kao umetnike", rekla je Brnabićeva.
Dodala je da je važno za sve naše građane da uvide da diplomatija nije samo politika već da je takođe i poznavanje energetike, poznavanje ekonomije, razumevanje kulture, tehnologije, sporta, odnose sa našom dijasporom i mnogo drugih stvari koje se često ne razumeju kada pogledate ulogu jednog diplomate.
To da Srbija više nije nemi posmatrač u svetskoj politici potpuno je, kako je rekla, očigledno iz više stvari.
"Za mene, ukoliko pogledate frekventnost i nivo poseta stranih zvaničnika, najvažnijih svetskih zvaničnika Srbiji u poslednjih deset godina, posebno u ovoj, 2024. godini. ada su Srbiju, između ostalih, posetili i kineski predsednik i to drugi put u poslednjih deset godina, francuski predsednik, takođe drugi put u poslednoj deceniji, nemački kancelar, takođe drugi put, prvo kancelorka Merkel, onda kancelor Olaf Šolc, predsednica Evropske komisije, ako se ne varam, treći put u svom mandatu, predsednik UAE, takođe, ukoliko se ne varam, treći put u poslednjih deset godina, predsednik Turske, drugi put, i mnogi drugi, među kojima predsednik Indonezije, Azerbejdžana, predsednik Kazahstana i mnogih drugih sve uticajnijih zemalja u svetu", navela je ona.
Naglasila je da imajući sve to u vidu diplomatska mreža Srbije mora da se prilagodi izazovima koji su pred nama, ali i promenjenoj ulozi Srbije.
"I drago mi je što je ministar Đurić upravo o tome pričao i o svim planovima koje ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije ima, da se modernizuje, da se unapredi i da se ojača naša diplomatska mreža", naglasila je Brnabićeva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.