Interesovanje je veliko, posebno u sferi medicine, tehničkih nauka i IT tehnologija
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović sastala se danas sa predsednikom Saveta za visoko obrazovanje Turske Erolom Ozvarom i tom prilikom istakla da će se 2025. na državnim univerzitetima u Istanbulu i Ankari, na katedri za slavistiku, otvoriti odsek za srpski jezik i književnost.
Đukić Dejanović je navela da su razgovarali o različitim oblicima saradnje, pre svega u oblasti visokog obrazovanja i da je dogovor da se formiraju tela koje bi činili Ozvarov i ministarka, kao i rektori koji bi napravili konkretan program koji bi iziskivao i protokol koji bi potpisali o vrloj konkretnoj saradnji.
Dodala je da je interesovanje veliko, posebno u sferi medicine, tehničkih nauka i IT tehnologija, kao i da različite mogućnosti zaista i postoje.
"Vrlo konkretni predlozi naših gostiju su se sastojali u tome da bi jedan balkanski univerzitet, koji bi bio lociran možda u Beogradu, a možda i van grada, mogo da privuče studente koji bi kulturu, tradiciju i istoriju Balkana mogli da podižu na viši nivo i da naučno-istraživačka aktivnost tog univerziteta zapravo posluži za što bolju aplikativnost na nivou visokog obrazovanja", istakla je Đukić Dejanović.
Predsednik Saveta za visoko obrazovanje Turske Erol Ozvar naveo je da je sa ministarkom prosvete razgovarao o brojnim temama vezanim za visoko obrazovanje i poručio da veruje da će se duboko ukorenjena tradicija koju poseduju Srbija i Turska takođe odraziti i na visoko obrazovanje.
"Želimo da formiramo forum između Turske i Srbije za visoko obrazovanje u kojem će se naći rektori univerziteta iz obe zemlje i da se na temu visokih tehnologija, nauke, medicine oformi komitet za veliki napredak u visokom obrazovanju i za razvijanje tih oblasti", izjavio je on.
On je napomenuo da je sa Đukić Dejanović razgovarao i o brojnim mogućnostima koje će biti date studentima, akademicima, kroz projekte, kao i kroz razne mogućnosti za njihovo napredovanje i usavršavanje.
"Naš cilj je da se poveća protočnost studenata iz Srbije u Tursku i iz Turske u Srbiju, kao i da se jednoj i drugoj strani omogući uspeh i napredak", poručio je on.
Dodao je da će se na univerzitetima u Istanbulu i Ankari otvoriti odsek za srpski jezik sa ograničenim brojem studenata, ali kako je rekao, "i to je veliki korak".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.