Novi susret inicijative Otvoreni Balkan: UNA analiza - šta je učinjeno u međuvremenu?

S novim Otvorenim Balkanom otvaraju se nova pitanja

Autor: Emilija Pešić
21.01.2024. 20:00
  • Podeli:

Sastanak lidera Severne Makedonije, Albanije i Srbije u okviru inicijative Otvoreni Balkan koja je formirana još 2019-e godine, zgodna je prilika da se svedu računi i sagleda šta je do sada zaista učinjeno i kakva je budućnost te inicijative. 

S novim Otvorenim Balkanom otvaraju se nova pitanja. Lidere već mesecima nismo videli zajedno na okupu pa se stoga sve češće čulo i ono - da li inicijativa Otvoreni Balkan i dalje postoji?

"Zašto inicijativa ostaje živa? Zato što ima rezultat. Dakle svi sporazumi koji su postignuti tamo na planu slobodnog kretanja, minimiziranja onih graničnih problema koji su postojali u slobodnom protoku roba, ljudi, ideja, kapitala, ono što je u osnovi lične karte EU, sve je to živo kroz Otvoreni Balkan na relaciji ove tri države koje mu pripadaju", ističe za UNU diplomata Zoran Milivojević.

Za razliku od Milivojevića, politički analitičar Dragomir Anđelković sumnja u efekte same incijative.

"Ona može da bude jedna vrsta linka za dogovaranje neformalnog linka, jer da nje nije bilo, a da je bilo dobre volje, Albanija, Srbija i Makedonija dogovorile bi se u nekim stvarima povezano sa carinskom dokumentacijom, ličnim kartama, sve to može da se dogovori i bez inicijative kakva je Otvoreni Balkan. Da bi sve to bilo uistinu u kontekstu Otvorenog Balkana morale bi neke formalne stvari da se dogovore, tako da, pre se radi o priči koja pokriva unapređenje saradnje u nekim oblastima, a to unapređenje bi bilo reaalno i bez te priče", dodaje Anđelković.

Njegov makedonski kolega, sa druge strane, na okupljanje regionalnih lidera u Skoplju gleda kao na dobru priliku da se pokaže da Zapadni Balkan može da sarađuje i nezavisno od Evropske unije.

"Nažalost, proširenje EU nije trenutno toliko na dnevnom redu, ali deo posla treba da završimo sami. Da sami pokažemo da smo sposobni da sarađujemo i bez EU, da smo sposobni da ispunimo sve te suštinske kriterijume za članstvo, tako da kada dođe trenutak da pregovaramo i te pregovore formalno ispunimo, možemo da skratimo pregovarački period i što pre postanemo deo EU", kazao je politički analitičar Vasko Naumovski.

Inicijativu su 2019. godine pokrenule Srbija, Severna Makedonija i Albanija. Iako je ona otvorena da u svoje društvo primi i ostale lidere regiona - pomenute tri države još uvek su njene jedine članice. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()