O'Brajan: Najvažnije je da Srbi na Kosovu i Metohiji žive kao normalni, evropski građani

Istaknuto je da Sjedinjene Američke Države nisu mesto gde se razgovor dve strane odvija, ali da su veoma aktivne na terenu

21.10.2024. 10:56
  • Podeli:
džejms o'brajen - 8 nov 2023 - profimedia (1)-65b292b7aa800.webp Foto: Profmedia

Pomoćnik američkog državnog sekretara zadužen za Evropu i Aziju Džejms O'Brajan izjavio je danas da želi da se svi Sporazumi i njihove odredbe postignute tokom dijaloga Beograda i Prištine poštuju, ali i da je najvažnije da Srbi u južnoj srpskoj pokrajini žive kao normalni evropski građani.

On je rekao, što se tiče osnivanja Zajednice srpskih opština, da je potrebno da se sporazumi poštuju, da u tom smislu nacrt Statuta mora da prođe Ustavni sud, ali i da mora da postoji i širi razgovor da Srbi u AP Kosovu i Metohiji budu integrisani kako na jugu, tako i na severu.

"A ZSO je važan korak, bitno je da se napravi napredak i pre nego što se Zajednica formira. Važno je da ljudi normalno žive, da se registruju brakovi, rođena deca i na svemu tome radimo istovremeno. Obaveze postoje od 2015, kada su prvi put potpisne, ja ne mogu rok da obećam, ali je najvažnije da Srbi žive kao normalni evropski građani", rekao je O'Brajan za RTS.

Dodao je i da Sjedinjene Američke Države nisu mesto gde se razgovor dve strane odvija, ali da su veoma aktivne na terenu.

"Bitno je da se zaštite građani svih nacionalnosti".

On je rekao i da je cilj da se razgovara o praktičnim stvarima - kako da se protok robe ubrza, zbog čega je u interesu svih da se prelazi otvore i da sirovine iz centralne Srbije ulaze u pokrajinu kako bi se nastavila proizvodnja.

"Otvaranje prelaza je uspeh. Puno saobraćaja se usmerava na prelaz".

O'Brajan je ponašanje Prištine i to što svoje poteze ne koordiniše sa SAD ocenio kao želju privremenih institucija da pokaže moć, a da manje da radi za narod,

"Postoje posledice za to, a najveća je bila kada velike države Evrope nisu dozvolile da Kosovo uđe u Savet Evrope. Sve to jer nema koordinacije".

Dodaje i da ne bi insistirao na sankcijama protiv Prištine, jer se one primenjuju kada je u pitanju korupcija ili zaštita ljudskih prava. 

"Problemi se rešavaju kroz razgovore".

Govoreći o evrointegracijama, on je kazao da SAD žele da se sve zemlhezapadnog Balkana kreću ka Evropskoj uniji, i da je u tom smislu važan korak Plan rasta.

"Srbija je najveća ekonomija i neće region moći da napreduje ako Srbija ne bude integrisana. Stari konflikti mogu samo da zadrže Srbiju na tom putu".

Ističe i da bi sve privrede regiona trebalo da se integrišu, da je to cilj Plana rasta.

"Plan rasta ističe i donosi ono što je korisno za integracije, bitno je da transfer novca bude jeftiniji".

Kada se radi o odnosima Srbije i SAD O'Brajan naglašava da je bitno da dve zemlje razgovaraju o važnim stvarima i da odnos postaje zreliji.

"Razgovarali smo sinoć o bilateralnoj saradnji u oblastima bezbednosti i odbrane. Drago nam je što dajete podršku Ukrajini i (predsedniku Ukrajine Volodimiru) Zelenskom. Želimo da unapredimo našu saradnju".

On je podsetio da je prošle nedelje američka kompanija potpisala ugovor za iztgradnju solarnih elektrana što je, istakao je, jako značajno za Srbiju.

"Doneće čistiji vazduh i omogućiće Srbiji da izvozi električnu energiju širom regiona", rekao je on.

Prema njegovim rečima posle izbora će se saradnja nastaviti.

"Želimo da se Srbija kreće ka Evropi i da njena privreda napreduje", zaključio je Džejms O'Brajan.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()