Odjeci Erdoganove posete Srbiji: Šta znače sporazumi "zlatnog doba"?

Poznavaoci prilika smatraju da se prelazi i na nivo strateških odnosa

12.10.2024. 11:03
  • Podeli:
vučić erdogan strahinja aćimović tanjug-67091020ab134.webp Foto: Strahinja Aćimović Tanjug

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan boravio je u dvodnevnoj poseti Srbiji i tom prilikom je ocenio da su zvanični odnosi Ankare i Beograda u "zlatnom dobu". Mnogo poznavaoci prilika smatraju da je to "jaka" izjava, koja označava napredak u praktično svim poljima saradnje.

Tako, na primer, karijerni diplomata Zoran Milivojević ističe da je dobra vest činjenica da je predsednik Erdogan rekao da su odnosi Beograda i Ankare u zlatnom dobu.

"Prelazimo na nivo strateških odnosa. Turska je važan partner, a trebalo bi da imamo u vidu i Erdoganov odnos sa Albanijom u kontekstu normalizacije odnosa Beograda i Prištine, te boljih odnosa Beograda i Sarajeva", rekao je Milivojević za RTS.

Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije (PKS) navodi da je sa ekonomske strane značajno što se primećuje brži rast srpskog izvoza u Tursku.

"Potpisani sporazumi će dodatno povećati izvoz, iako je deficit ekonomske saradnje i dalje prisutan. Reč je o nadgradnji ekonomskih odnosa, a otvara se i novi prostor u polju građevinskih radova i saradnje u oblasti vojne industrije. Sve to upućuje da je zvanična Ankara važan spoljnotrgovinski partner", sumira Stanić, koji naglašava da su auto-delovi trenutno glavni izvozni proizvod Srbije u Tursku, ali da je cilj da se ponude i nešto kompleksniji proizvodi.

Faktor namenske industrije

Zoran Milivojević napominje da je važna i saradnja u namenskoj industriji, nazivajući je specifičnom.

"Jednostavno, to su tehnologije koje imaju posebnu pažnju i imaju perspektivu i srednjeg i dugog roka. Predznak su visokog nivoa odnosa i poverenja", navodi Milivojević.

Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da, kada je reč o namenskoj industriji, interes postoji sa obe strane, iako je Turska značajniji igrač na svetskom nivou.

"Srbija tu svakako ima šta da ponudi, ali su Beogradu takođe veoma interesantne turske kompanije – za uvođenje tehnologija koje one mogu da ponude", tvrdi Stanić.

Vojni analitičar ukazuje da je značajan i segment transfera znanja i tehnologija, odnosno, zajedničkog učešća dve zemlje u novim oblastima.

"Tu se govori i o 'barjaktarima' (bespilotne letelice turske proizvodnje). Srbija je odustala od njihove kupovine kada ih je Priština poručila, ali budući da se o ovoj temi priča, možda postoji prostor za saradnju", navodi Stanić.

Vučić i Erdogan - lični pečat

Diplomata Zoran Milivojević zaključuje da su za dobre odnose dve zemlje i niz sporazuma zaslužni i dobri odnosi dvojice lidera – Erdogana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

"U diplomatskom svetu se to čita kao značajan faktor saradnje. Da nema takvih odnosa dvojice lidera, ne bismo ni imali 11 sporazuma. Lični odnosi nose značajan deo saradnje, pogotovo ako takvi lideri imaju širi uticaj u svetu, što mislim da je ovde slučaj", kaže Milivojević.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()