Svih 10 članova dokumenta podrazumevaju da se Beograd neće protiviti članstvu Prištine u međunarodnim organizacijama, da će obe strane međusobno priznati dokumenta i 'nacionalne simbole', prenose 'Reporteri'
Prištinski portal Reporteri objavio je, kako tvrdi, ažurirani nacrt predloga Evropske unije od 10 tačaka za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine koji je, prema navodima tog lista, "velika petorka" u prošli petak predstavila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju.
U priloženim fotografijama poslednjeg u nizu dokumenata koga plasiraju mahom prištinski mediji, navedeno je svih 10 članova, koji, kako su i ranije pisali prištinski mediji, podrazumevaju da se Beograd neće protiviti članstvu Prištine u međunarodnim organizacijama, da će obe strane međusobno priznati dokumenta, uključujući pasoše kao i "nacionalne simbole".
U članu 2 navodi se da će se "obe strane rukovoditi svrhom i principima utvrđenim u Povelji UN, posebno onima o suverenim pravima država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje i zaštiti ljudskih prava i nediskriminaciji".
Članom 1 predviđa se da će "obe strane međusobno priznati relevantna dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate" i da će razvijati "normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava".
U članu 3 piše da će, u skladu sa Poveljom UN, strane rešavati sve međusobne sporove isključivo na miran način i da će se uzdržavati od pretnje ili upotrebe sile.
Članom 4 predviđa se da "strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu stranu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime", kao i da se "Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji".
Prema članu 5, "obe strane će podržati težnje da postanu članice EU".
U članu 6 piše da iako "osnovni sporazum predstavlja važan korak u normalizaciji" odnosa, obe strane će nastaviti proces dijaloga koji se vodi po okriljem EU uz novi zamah, što će dovesti do pravno obavezujućeg i sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji odnosa.
Kako se dodaje, strane se prema ovom dokumentu saglašavaju da će u budućnosti produbiti saradnju u oblasti ekonomije, nauke i tehnologije, pravosuđa i sprovođenja zakona, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vere, sporta, zaštite životne sredine, nestalih i drugih oblasti.
U članu 7 navodi se da se obe strane zalažu za postizanje konkretnih sporazuma, u skladu sa relevantnim instrumentima Saveta Evrope i korišćenjem postojećih evropskih iskustava, "kako bi se obezbedio odgovarajući nivo samouprave za srpsku zajednicu na Kosovu i mogućnost obezbeđivanja usluga na Kosovu" u nekim specifičnim oblastima, što uključuje mogućnost "finansijske pomoći Srbije i direktne kanale komunikacije između srpske zajednice i Vlade Kosova".
U ovom članu piše i da će strane formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na KiM i obezbediti visok stepen zaštite srpskog verskog i kulturnog nasleđa, u skladu sa postojećim evropskim modelima.
U članu 8 navodi se da će strane razmenjivati stalna predstavništva "koja će biti smeštena u sedištima vlada" dve strane. "Praktična pitanja u vezi sa raspoređivanjem misija biće obrađena posebno", predviđa se tim članom.
U članu 9 navodi se da su obe strane upoznate s posvećenošću EU i drugih donatora da kreiraju paket finansijske pomoći za zajedničke projekte strana za ekonomski razvoj, povezanost, zelenu tranziciju i druge ključne oblasti.
U poslednjem, članu 10, piše da će strane osnovati zajedničku komisiju, kojom će predsedavati EU, a koja će pratiti sprovođenje ovog sporazuma.
"Obe strane potvrđuju svoje obaveze za sprovođenje prethodnih sporazuma", zaključuje se u dokumentu.
Na početku dokumenta koji objavljuje Reporteri piše da je reč o evropskom predlogu "kao platformi za nastavak dijaloga Srbije i Kosova" ,"francusko-nemačkom planu u 10 tačaka na osnovu kojeg je platforma navodno zasnovana".
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.