Referendum se bliži, broj zaraženih svakodnevno raste

Da li su preporučene mere zaštite od kovida 19 na biralištima adekvatne u danima kada je broj obolelih petocifren?

14.01.2022. 12:06
  • Podeli:
izbori-glasanje.jpg

Uputstva za ponašanje na biračkim mestima tokom referenduma, koje je Republička izborna komisija (RIK) objavila 8. januara, identična su opštim pravilima koja važe za pandemiju koronavirusa: nošenje maski, držanje distance, provetravanje prostrija, dezinfekcija.

Nakon objavljivanja RIK-ove preporuke broj zaraženih je drastično počeo da skače i već danima je petocifren. Zato se s pravom može postaviti pitanje da su ta uputstva i dalje adekvatna za 16. januar, kada građani izlaze da glasaju.

Šta znamo o referendumu o kome ne znamo ništa?

Do glasanja o promeni Ustava ostalo manje od mesec dana, ali se ne stiče utisak da je glasačima jasno o čemu treba da se izjasne

"Ako na biračka mesta ljudi ulaze jedan po jedan i nose maske, ako se vodi računa o distanci, onda je sve to što je objavio RIK sasvim dovoljno. U tom slučaju izborni proces može da se obavi bez ikakvog straha od nove eksplozije zaraženih", kaže za Unu pomoćnik direktora u KBC "Dragiša Mišović", doktor Momčilo Jakovljević.

Deo opozicije i nevladine organizacije smatraju da je održavanje referenduma, posle spornih masovnih okupljanja za proslavu Nove godine, veoma neodgovorno. Neki od njih su pozivali vlast da odloži glasanje dok se epidemijska situacija ne smiri, ali se RIK s pravom nije oglasio po tom pitanju, pošto je zakonski nemoguće odložiti referendum.

"Drugog termina za održavanje referenduma nema, ako žele da se poštuju propisi koji kažu da referendum mora da usvoji ovaj saziv Skupštine. Sa te strane, ostaje samo da se striktno poštuju pravila ponašanja na biračkim mestima", napominje izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar i podseća da je Srbija već imala slične preporuke na izborima juna 2020. godine.

Turizam cveta dok kovid divlja

Većina gostiju je Beograd u novogodišnjoj noći posetila zbog relaksiranijih epidemioloških mera

https://assets.nexx.cloud/media/76/84/68/S7QPZH0H6HP9I0GxL.jpg

Ugroženiji od svih koji dolaze na glasanje su članovi biračkog odbora. Za razliku od građana koji će provesti nekoliko minuta u prostoriji gde se glasa, oni će na biralištu biti od jutra do mraka. Prema CESID-ovim podacima iz 2020, preporuke za ponašanje na glasačkim mestima tada su različito poštovana.

"Uzorak je pokazao da su na 97 odsto biračkih mesta nošene maske, provetravanje i dezinfekcija urađena na 57 odsto njih, dok su rukavice, koje su tada još bile aktuelna mera, korišćene na samo 26 odsto glasačkih mesta", podseća sagovornik Une.

Provera upisa u birački spisak

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave otvorilo je kontakt telefone, preko kojih građani mogu dobiti informacije o upisu u izvod iz Jedinstvenog biračkog spiska, povodom održavanja referenduma o potvrđivanju Akta o promeni Ustava Srbije.

Na dan održavanja referenduma, u nedelju, 16. januara, građani mogu dobiti informacije na brojeve telefona 011 / 26 41 497 i 011 / 26 86 808, u periodu od 7 do 20 časova.

 

 

 

 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()