Šta donosi politika Prištine o eksproprijaciji parcela na severu KiM? Mir ili nemir?

Iz poslednje odluke prištinskog režima izostalo je ono što je nedavno obećala Dora Bakojani, a to je obaveza da se eksproprijacija obavi uz poštovanje zakona.

Autor: Tijana Škodrić
06.06.2024. 20:45
  • Podeli:

Iz konačne odluke tzv. Vlade Kosova o eksproprijaciji zemljišta u Leposaviću i Zubinom Potoku izuzete su privatne parcele, ali samo za pojedince koji su dobili slučaj na sudu. 

Za više od sto drugih srpskih parcela, eksproprijacija zemljišta će se finalizovati. Zbog te odluke žale i ambasadori zemalja Kvinte, OEBS kao i Misije EU na Kosovu i Metohiji, koji u zajedničkom saopštenju ukazuju da je tzv. vlada Kosova prekršila sopstvene zakone i propise zbog proceduralnih i tehničkih nedostataka tokom procesa eksproprijacije.

Neophodno je da vlada u Prištini uloži napore kako bi osigurala da aktivnosti eksproprijacije budu u skladu sa zakonom i da se u potpunosti poštuju prava vlasnika imovine, navodi se u saopštenju. 

Ipak, analitičari su jasni: ovo je još jedna Kurtijeva akcija koja predstavlja kontinuiranu politiku iseljavanja Srba i kršenja međunarodnih prava.

"Oslikava dakle jedan režim koji hoće na silu da sprovede koncept kosovske državnosti na štetu Srba i da doprinese konačnom usporavanju mogućnosti za njihov normalan život. Da ne govorim o protivpravnom oduzimanju imovine i opet se ponavlja istorija što nema odgovarajuće reakcije, navikli smo na ova saopštenja", kaže za UNU bivši diplomata Zoran Milivojević, a Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose dodaje:

"Ali šta je iza toga? Iza toga je sa druge strane ćutanje Beograda i Beograd je dozvolio, ne govorim o Vučiću, već od Koštunice nisu želeli da govore o pitanjima imovine, tvrdeći da sukcesija, razgovori o imovini prejudiciraju status Kosova, što nije tačno".

Saopštenja postaju praksa koja služi za ispunjavanje određenih normi, samim tim postaju bezvredna, jer nemaju nikakav efekat.

"Nažalost ponovo se suočavamo sa praksom da niko ne staje na put, pored toga što je Kosovo međunarodni protektorat UNMIK, Kfor, Euleks koji treba da se brinu o vladavini i sprovođenju prava, čega očigledno nema", kaže Milivojević. 

"Ovo su uradili uz uverenje da Beograd neće reagovati, a reaguje se ako neće u dogovoru, pa imate međunarodnu arbitražu, imovina treba da se utužuje na međunarodnoj arbitraži ako nema sporazuma", objašnjava Janjić.

Iz poslednje odluke prištinskog režima izostalo je ono što je nedavno obećala Dora Bakojani, a to je obaveza da se eksproprijacija obavi uz poštovanje zakona. 

Kancelarija Vlade Srbije za KiM saopštila je da je odluka tzv. vlade Kosova o konačnoj eksproprijaciji nepokretnosti vlasnika parcela u opštinama Leposavić i Zubin Potok, novi atak na privatnu imovinu Srba, dok stručnjaci zaključuju da se nastavlja politika koja sve manje daje garancije za mir i stabilnost.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()