Tročlano sudsko veće kojem je predsedavala Nata Mesarović osudilo ih je na ukupno 378 godina zatvora.
Zoran Đinđić ubijen je hicima iz snajpera 12. marta 2023. godine, a suđenje za njegovo ubistvo bilo je prvi proces protiv organizovanog kriminala u Srbiji. Završeno je pre 16 godina, a ukupno je 12 osoba osuđeno. Jedan od osuđenih i dalje je u bekstvu, trojica su odslužila kaznu, a petorica su na robiji.
Dvojica vođa zemunskog klana, glavnih organizatora zločina pored Ulemeka, Dušan Spasojević i Mile Luković, bili su mrtvi i pre nego što je sudski postupak započet.
U presudi za ubistvo je utvrđeno da je Milorad Ulemek je organizovao atentat, a Zvezdan Jovanović počinio ubistvo dok im je još deset osoba im je pomoglo. Tročlano sudsko veće kojem je predsedavala Nata Mesarović osudilo ih je na ukupno 378 godina zatvora.
Od tog 23. maja 2007. godine, kazne su odslužila dva bivša pripadnika JSO-a. Početkom ove nedelje na slobodu je, nakon izdržane 20-godišnje kazne, pušten i član "zemunskog klana" Dušan Krsmanović.
Pamti se da je pred tužiocem, ali ne i sudom, priznao da je učestvovao u atentatu, otkrio da je puška za ubistvo Zorana Đinđića uzeta iz Jedinice za specijalne operacije i da je sa nje izbrisan broj. Zbog toga je bio pod posebnom zaštitom i jedini kaznu nije služio u Zabeli, već u Sremskoj Mitrovici. U završnim rečima je izrazio kajanje, ali ne zbog ubistva.
"Želim samo da kažem da se najiskrenije kajem zbog svega što me je dovelo u ovu situaciju i u ovaj položaj u kome se danas nalazim", rekao je tada Dušan Krsmanović.
Pukovnik policije u penziji i jedan od učesnika istrage o ubistvu Zorana Đinđića Mile Novaković kaže da je Krsmanović ušao u "zemunski klan" sa 19 godina, prenosi RTS.
"Bio je najmlađi i imali smo u istrazi sreću da je uhapšen među prvima i da je krenuo s tom pričom i dosta nam je pomogao i razotkrio. Pre njega su pušteni Saša Pejaković, koji je na dan ubistva vozio kumove tu negde pored Vlade, a Željko Tojaga je bio angažovan iz JSO-a prilikom pokušaja ubistva kod Limesa", ispričao je Novaković.
Put do konačne presude trajao je četiri godine. Održano je više od 150 pretresa, saslušano stotinu svedoka. Aktivni učesnici u procesu ocenjuju da je bilo mnogo opstrukcija.
Nekadašnja portparolka Specijalnog suda Maja Kovačević Tomić kaže da organizovani kriminal nije birao sredstva da to suđenje obesmisli i zaustavi.
"Troje profesionalnih sudija je učestvovalo u donošenju te presude, Vrhovni sud u veću petorice je tu presudu potvrdio, postojao je i treći stepen za one koji su dobili 40 godina, kažem veliki broj sudija je učestvovao u oceni svih tih dokaza na osnovu kojih je doneta osuđujuća presuda", navela je Maja Kovačević Tomić.
Novaković ističe da i pored dvadeset godina izmišljotina i teorija zavere, nijedna nije uspela nimalo da okrnji presudu.
Izricanje presude pratilo je više od 200 novinara. Gužva je bila ne samo u medija centru već i na hodnicima i u samoj sudnici. To je bilo prvo i najvažnije suđenje u zgradi Specijalnog suda.
"Imali smo akreditacije iz celog sveta, imali smo akreditaciju novinara iz Japana. Sve se pratilo, svaka reč, svaka reč suda, sudija tokom rukovođenja tih pretresa je bila ocenjivana, analizirana i bila je velika napetost, naročito na početku tog suđenja", rekla je Kovačević Tomićeva.
Ono što ni početak ni kraj suđenja nije rasvetlio jeste politička pozadina atentata. Dvadeset godina od ubistva Zorana Đinđića retko ko veruje da će taj deo priče ikada biti razotkriven.
Nataša Mićić, tadašnji vršilac dužnosti Predsednika Srbije, proglasila je vanredno stanje odmah nakon Đinđićevog ubistva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.