Gde je na toj mapi Srbija i šta ova vest znači za ceo Zapadni Balkan koji se nada punopravnom članstvu?
U novom sazivu Evropskog parlamenta neće biti odbora niti podbora koji bi se bavio proširenjem Evropske unije. Međutim, u Briselu navode da će prijem novih članica biti jedno od važnih pitanja na agendi u narednih pet godina. Gde je na toj mapi Srbija i šta ova vest znači za ceo Zapadni Balkan koji se nada punopravnom članstvu?
Počeo je drugi mandat Ursule fon der Lajen. Stigle su poruke o proširenju i demokratiji, ali ne i odbor Evropskog parlamenta koji bi se bavio pitanjem proširenja. Iako u prvi mah deluju ohrabrujuće, treba uvideti šta je moguće sprovesti u praksi, kaže spoljno-politički komentator Boško Jakšić.
"Nastavak jedne politike šećerlema, da je tako nazovem. Jako lepih obećanja, otvorenih vrata, a pritom ništa konkretno nije urađeno. Evropska unija je u proteklih 10 godina izgubila jednu članicu, a nije dobila nijednu novu", pojašnjava za UNU spoljno-politički komentaror Boško Jakšić.
Zamor od proširenja EU doveo je do pada proevropskog raspoloženja širom Zapadnog Balkana, kažu istraživanja Nove srpske političke misli. Nekada je članstvo podržavalo više od 70 odsto građana Srbije. Danas je ta cifra daleko manja.
"Sad je to nekih 40, plus minus posto. Ponekad se podigne oko 50. Nije problem samo u kvanititetu, već i u intenzitetu. Odnosno, malaksalom intenzitetu, nema više one euforije, barem kada pričamo o Srbima", ističe Đorđe Vukadinović iz "Nove srpske političke misli".
Iako su šanse za proširenje minimalne, ako i u nekom momentu dođe do iznenadnog talasa za proširenjem u narednih pet godina, navodi Vukadinović, to može da se desi kada su u pitanju dve zemlje.
"To je najveći i najkomplikovaniji slučaj - to je naravno Ukrajina. Iz ovih političkih i geopolitičkih razloga jer ako ne budu ulazili u NATO, možda im daju neku vrstu pristupnice, ne punopravne članice, kao utešnu nagradu, a ako budu išli ka NATO-u, od EU neće biti ništa. I drugi je najmanji kandidat, to je Crna Gora", pojašnjava.
"Mislim da od ovih 9 kandidata sa Zapadnog Balkana, najveće i najrealnije šanse ima Crna Gora. Drugim rečima - ništa od balkanskog Big Benga, ništa od velikog proširenja i primanja svih zemalja u istom trenutku", kaže Jakšić.
A poslednji Big Beng Evropska unija je doživela pre 20 godina kada su 1. maja 2004. punopravne članice postale Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Litvanija, Letonija, Estonija, Slovenija, Malta i Kipar.
Srbija od 2021. godine nije otvorila nijedan klaster u pristupnim pregovorima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.