Verma: Sankcije uperene protiv Rusije, ne protiv Srbije

Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse je rekao da je u poseti Srbiji zbog partnerstva

11.01.2025. 11:19
  • Podeli:
Tan2025-01-1110253174_6 ričard verma foto vladimir šporčić-67824593b5942.webp Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma izjavio je da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o uvođenju sankcija protiv entiteta u koje je uključena Rusija kao vlasnik, ističući da je to upereno protiv Rusije, a ne protiv Srbije.

"NIS je jedna od dve hiljade firmi. Cilj je da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije u vlasničkoj strukturi i pričali smo sa predsednikom kako da ovu promenu vlasničke strukture uvedemo. Neće biti nikakvih ekonomskih posledica po Srbiju ukoliko se ukloni rusko vlasništvo u firmi", rekao je on na konferenciji za novinare.

Kako je rekao, očito je da Rusija ne ulaže u budućnost Srbije jer se to pokazalo s obzirom na to da ona profite koje vadi iz NIS-a ne koristi za to.  

"Promenivši vlasničku strukturu pomoći će da region ima više mira i pomoći ćemo kao partner da Srbija unese raznovrsnost u svoje energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu", rekao je Verma.

Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse je rekao da je u poseti Srbiji zbog partnerstva u vezi sa mnogo tema kako bi se učinio napredak u evropskim integracijama i da Zapadni Balkan bude u miru i stabilnosti.

"Srbija je značajan lider u regionu i razgovarali smo i strateškom dijalogu. Strateški dijalog nam daje format da se vlade angažuju na glavnim temama saradnje kao što je energetika i poštovanje vladavine prava. Odnosi sa Srbijom se zasnivaju na poštovanju i zajedničkoj posvećenosti. Produbljujemo privredene veze, saradnju na čistoj energiji, gde radimo na kritičnim mineralima, kaže on i dodaje: 

"Dijalog će nam dati kanal da se problemi razrešavaju. Želim da vam se zahvalim na humanitarnoj pomoći Ukrajini", podvukao je Verma.

 Zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma izjavio je da će SAD tesno sarađivati sa rukovodstvom Srbije kako sankcije NIS-u ne bi naškodile našoj zemlji.

Na konferenciji za novinare sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na pitanje da li su razmatrali posledice koje bi sankcije mogle da imaju za Srbiju, s obzirom na to da je NIS strateški važna kompanija za Srbiju, Verma je rekao da SAD
shvataju koliko je primena tih sankcija složena i kakav je to izazov.

"Postoji  dosta toga što je u vezi sa njima jasno i prosto,  jer njihov cilj je suprostavljanje ruskoj agresiji. One uopšte nisu usmerene protiv Srbije ili naroda u Srbiji. Mi ćemo sa partnerima ovde sarađivati da se pronađe jasan put, da sankcije budu primenjene tako da se ne naškodi ekonomiji, odnosno privredi Srbije i one će doneti više mira i prosperiteta i ovde i širom regiona", istakao je Verma.

On je dodao da razume da je NIS najprofitabilnija firma u Srbiji, ali da taj profit odlazi Rusiji i da ona njime finansira brutalnu agresiju na Ukrajinu i tako narušava stabilnost u Evropi i na Balkanu, a ne ulaže u budućnost Srbije.  

"Sankcije jesu izazov za primenu, međutim, mi ćemo blisko sarađivati. Imamo odličan tim koji će na tome raditi i kao što sam rekao, ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil je takođe govorio o tome, kao i Džim O'Brajan, naš pomoćnik sekretara za Evropu, kao i zamenik pomoćnika sekretara Kasanof (Aleksandar). Svi oni imaju mnogo znanja i biće značajni za naše partnerstvo i blisko sarađivati na primeni", rekao je Verma. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()