Prva Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije usvojena je 2005. godine
Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije za period 2024-2028. godine, imajući u vidu potrebu da se procesi usmereni na sprečavanje i borbu protiv korupcije planiraju i urede na sveobuhvatan i sistemski način.
U saopštenju Vlade Srbije navodi se da usvajanje Nacionalne strategije pokazuje da se Srbija nalazi na putu jasnog cilja i čvrstog opredeljenja sprečavanja i eliminisanja korupcije u najvećoj mogućoj meri.
Ovim dokumentom su kao rizične obuhvaćene oblasti policije, zdravstva, obrazovanja, lokalne samouprave, građevinarstva, finansiranja političkih aktivnosti, poreza i carina, javnih nabavki, privatizaije i javnih preduzeća, dok su oblasti zaštite uzbunjivača i lobiranje zastupljene u okviru ovih oblasti.
Sprovođenje Nacionalne strategije doprineće ispunjavanju 14 prelaznih merila za Poglavlje 23 - Pravosuđe i osnovna prava, a kada je reč o represivnim merama, ova strategija upućuje na izradu analize potreba za izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, kao i unapređenju rezultata istraga, procesuiranja krivičnih dela korupcije, povećanju broja osuđujućih presuda i oduzete imovine proistekle izvršenjem koruptivnih krivičnih dela.
Prva Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije usvojena je 2005. godine, a u godinama koje su sledile i niz drugih dokumenata kao i Operativni plan za sprečavanje korupcije u oblastima od posebnog rizika, koji predstavlja pregled svih antikorupcijskih politika od 2005. godine.
Kako je navedeno u saopštenju, članovi Vlade doneli su Odluku o obrazovanju Saveta za veštačku inteligenciju na period od pet godina, koji treba da usklađuje i koordinira aktivnosti na sprovođenju strateškog okvira iz oblasti razvoja veštačke inteligencije, prati realizaciju planiranih mera i aktivnosti, uključujući i Strategiju razvoja veštačke inteligencije u Srbiji za period 2020-2025. godine, prati stanje, potrebe i standarde razvoja i primene veštačke inteligencije u Srbiji i svetu.
Radno telo ima i savetodavnu ulogu i priprema predloge, preporuke i standarde, daje mišljenja i stručna obrazloženja o svim pitanjima iz oblasti razvoja i primene veštačke inteligencije u našoj zemlji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.