Vučić: Ovo su tektonske promene, učiniću sve da zaštititimo naš narod na KiM

Predsednik Vučić je govorio o situaciji na KiM, francusko-nemačkom predlogu i odlasku Srba iz kosovskih institucija

06.11.2022. 21:12
  • Podeli:
Aleksandar Vučić_Foto Reuters-1665071753162.webp Foto: Reuters

Srbi su napustili kosovske institucije, održana je sednica Vlade Srbije na kojoj je predsednik Aleksandar Vučić predstavio izveštaj o KiM, a danas je održan i skup u Severnoj Mitrovici sa kojih su stigle poruke da Srbi brinu za svoju bezbednost, ali i da je njihova država - Srbija.

Gostujući večeras na Pink televiziji, predsednik Vučić se osvrnuo na sva ova dešavanja koja su obeležila poslednja dva dana ali i sve prethodne godine u Srbiji.

Briselski sporazum - 10 godina mira

"Ne mogu da kažem da je lak trenutak, nije ni prvi ni poslednji, važno je da se mi ponašamo odgovorno. Ovde je svakako reč o velikim političkim, gotovo tektonskim promenama. Srbi su nakon 10 godina doneli odluku da napuste prištinske institucije", pojasnio je na početku poziciju Srbije predsednik Vučić.

Vučić je rekao da smo 1999. godine izgubili faktički suverenitet na Kosovu i samo u severnim delovima smo imali pravo na policiju, osvrnuo se i na pogrome Srba sa KiM u dva navrata, rekavši da je na Kosovu sve davno izgubljeno, pojasnivši ujedno kako je došlo i do nezavisnosti tzv. Kosova.

Srbija je krenula u teške pregovore 2012. i 2013. godine, pojasnio je Vučić, kada su bile najviše pretnje i pritisci ali je Srbija izašla na kraj sa Briselskim sporazumom kojim je kupljena decenija mira, rast najbrže ekonomije u miru. Vučić se osvrnuo i na strane investicije i ekonomski boljitak u Srbiji.

Plate će kod nas rasti mnogo više od inflacije, najavio je predsednik i podsetio na povećanje penzija.

"Prosečna stopa javnog duga 94,2 odsto, a Srbija za gotovo 40 indeksnih procenata bolja od evropskog proseka",pojasnio je trenutno ekonomsko stanje u zemlji i dodao da će nas prema poslednjem popisu biti oko 6,4 miliona te da će država obezbediti vantelesnu oplodnju ženama do 45 godina starosti ovde u Srbiji, da ne moraju da više idu u inostranstvo kako bi se ostvarile kao majke i začele porodicu.

Predsednik je otkrio i dramatične trenutke koji su se dešavali u junu kada su srpske vlasti zamolile mađarsku jednicu KFOR-a da uđe na sever KiM i spreči eskalaciju sukoba. I da je dvadesetak puta do sada uspevao da ubedi Srbe sa KiM da ne napuste prištinske institucije.

Vučić kaže da mu je jedan od najtežih sastanaka sa srpskim narodom bio posle potpisivanja Briselskog sporazuma.

Povlačenje Srba iz prištinskih institucija

Predsednik Srbije je i naglasilo da je moralo da dođe do povlačenja Srba iz prištinskih institucija nakon niza kršenja međunarodnog prava od strane Prištine: Naveo je i primere represije Kurtijevog režima, te istakao da je uvek Srbe molio da ne napuštaju prištinske institucije.

Vučić je rekao i da prištinske institucije se stalno pozivaju na Briselski sporazum navodeći tačku u kojoj se spominju KS tablice kao tablice na koje može da se vrši preregistracija, a one su statusno neutralne, dok ih Priština namerno pogrešno tumači kao RKS tablice, obmanjujući albanski narod na KiM.

Govoreći o smeni Nenada Đurića, smenjenog komandira kosovske policije za region Sever, rekao je da to prištinske institucije nisu imale pravni osnov da urade jer njega su mogli da smene samo gradonačelnici i načelnici sa severa KiM. Kaže i da je i ovaj put vodio razgovor o tome da Srbi sa KiM ne napuštaju prištinske institucije, ali da je na kraju zajednička doneta ovakva odluka, u smislu da je reč o kulminaciji događaja.

"Kad su se desile te tri stvari, da nema ništa od SZO, tablice i smena Nenada Đurića, Srbi su rekli da neće više to da trpe. Pričao sam sa Srbima celu noć", dodao je predsednik Srbije.

Vučić je naglasio i da se uzdamo pre svega u sebe, ali i da će Amerikanci pomoći da se obezbedi bezbednost na Kosovu i da će KFOR i EULEX biti garanti sigurnosti za Srbe na KiM.

"Daćemo sve od sebe da sačuvamo mir, ali nećemo dati da nam ubijaju ljude", kaže Vučić.

"Zdravstvo i školstvo su u našim rukama", rekao je Vučić osvrćući se na pitanje da li postoji mogućnost povratka na stanje pre Briselskog sporazuma kada su institucije na Kosmetu bile odgovorne Beogradu. 

Predsednik Vučić je poručio Aljbinu Kurtiju, premijeru privremenih prištinskih institucija, da treba da se drži dogovorenog i kada to bude ispunjeno "onda možemo dalje".

On je dodao i da je mnogo veći problem od preregistracije vozila ZSO i smena Nenada Đurića."

"Zbog te bahatosti jer usred Berlina može da gazi Berlinski sporazum. Srbi dolaze u poziciju na Kosovu,u kojoj su bili Albanci 90-ih", rekao je Vučić koji je Kurtijev poziv Srbima da se vrate u institucije nazvao "prljavim trikom".

Na pitanje da li Priština može da proglasi vanredno stanje i da pošalje svoje jedinice na sever, predsednik Vučić kaže da je to moguće, ali da se nada da će NATO to sprečiti.

Vojska Srbije i obaranje dronova

Govoreći o obaranju komercijalnog drona od strane Vojske Srbije, Vučić je rekao da će nadležni organi da daju saopštenje. Što se MIGova tiče oni služe za policijsko patroliranje. 

"Naša vojska je imala jedan MIG-29 koji je mogao da uzleti i dva MIG-a 21 koji su bili mrtvački sanduci, a svi piloti su nam bili izginuli 1999. godine kada sam bio ministar odbrane. Danas imamo 14 aviona MIG-29", pojasnio je predsednik Vučić.

"Tu su desetine protokola. Migovi u mirnodobsko vreme služe za policijsko čuvanje neba. Mi smo mala zemlja i mala vojska, ali smo desetostruko snažniji nego što smo bili", rekao je Vučić i dodao da nije u pitanju vojni dron NATO-a.

Govoreći o periodu pred nama, predsednik Vučić je zaključio da je najvažnije sačuvati mir i stabilnost na KiM.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()