Dan Republike Srpske, 9. januar, praznuje se od 2007. godine
Dan Republike Srpske obeležava se nizom manifestacija. Počeo je liturgijom u Hramu Hrista Spasitelja, a svetu arhijerejsku liturgiju služio je patrijarh srpski Porfirije.
Održana je i sednica Senata, kao i centralna manifestacija, svečani defile na Trgu Krajine, sa više od 3.000 učesnika, pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i civilnog sektora.
Dan Republike Srpske, 9. januar, praznuje se od 2007. godine kao sećanje na formiranje Srpske Republike Bosne i Hercegovine. Federalni Ustavni sud dva puta je proglasio praznik neustavnim, sa obrazloženjem da diskriminiše ostala dva konstitutivna naroda, što je Republika Srpska odbacila na referendumu.
Na banjalučkom centralnom Trgu Krajina održan je svečani defile u okviru centralnog obeležavanja Dana Republike Srpske, 9. januara. U defileu je učestvovalo oko 3.000 učesnika raspoređenih u ešalone Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i civilnog sektora.
Defile je počeo predajom raporta predsedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Viškoviću uz kompoziciju "Marš narodni heroji", u izvođenju Policijskog orkestra MUP-a Republike Srpske.
Zastavni vod Počasne jedinice predvodio je komandir Vitomir Petričević, koji je uz pozdrav oficirskom sabljom izvršio predaju raporta premijeru Viškoviću.
U čast predsednika Republike Srpske, postrojen je Zastavni vod kojeg čine pripadnici Počasne jedinice MUP-a.
Nakon postrojavanja ispred svečane bine intonirane su himne Republike Srpske "Moja Republika" i himna Republike Srbije "Bože pravde" u izvođenju Policijskog orkestra RS.
Izvođenjem pesama "Živela Republika Srpska" i "Pukni zoro“ završen je svečani defile.
Izaslanik predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan istakao je su građani odlučni da ostanu i opstanu svoji na svome.
"Danas slavimo našu državnost, uz neizmjernu zahvalnost svim herojima koji su učestvovali u odbrani Republike Srpske, a naročito onima koji su ostali na večnoj straži. Dvadeset šest hiljada četrdest osam junaka je za večnost osvetlalo obraz Vojske Republike Srpske, ministarstva unutrašnjih poslova, Srpske Vojske Krajine, policije Republike Srpske Krajine i drugih jedinica kojima su pripadali. Slava im i hvala", naveo je Karan.
Istakao je da Srpska danas stoji između haosa i reda, a može opstati samo vraćanjem na slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Mi se već 30 godina zalažemo za mir, suživot, Dejtonski sporazum, suverenitet i slobodu. Srušili su Dejtonski sporazum, a nas lažno okrivljuju", napomenuo je Karan.
Kada je reč o političkom procesu koji se vodi u Sudu BiH protiv predsednika Republike Srpske, Karan je rekao da će po njegovom okončanju biti poznato da li će opstati Dejtonski mirovni sporazum i BiH.
Naveo je da Milorad Dodik ne prisustvuje svečanosti zbog oporavka.
"Znamo da je srcem uz nas, kao što je decenijama srcem uz Republiku Srpsku," dodao je Karan.
Senator Republike Srpske i potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je da Dan RS nije samo praznik Srpske, već je Republika Srpska praznik svakog Srbina.
"Nije ovo praznik jednog dela srpskog naroda, ovo je praznik svih Srba gde god da žive", istakao je Vulin u govoru na svečanom defileu u Banjaluci.
Poručio je da Republika Srpska nije nastala voljom stranaca, već je plod borbe srpskog naroda gde god da živi.
Proslava je počela juče od davanja pošta onima koji su život dali za Srpsku, nakon toga održana je i svečana akademija i prijem vlade Republike Srpske i tu su se zvaničnici osvrnuli na 33 godine postojanja, ali i na sam nastanak.
Od nastanka do danas Republika Srpska je, kako su rekli, izložena brojnim pritiscima, ali uprkos tome istrajava.
Kada govorimo o pritiscima i o reakcijama, oni su se i tokom jučerašnjeg dana čuli iz Sarajeva. Ovogodišnja proslava Republike Srpske obeležava se uz negodovanje i protivljenje Sarajeva. Ministar unutrašnjih poslova BiH, Elmedin Konaković, zatražio je da 9. januar bude dan žalosti na teritoriji cele Bosne i Hercegovine. Tu inicijativu Banjaluka čita kao jasnu poruku da za Srbe nema mesta u Bosni i Hercegovini.
Kako je rekao predsednik vlade Republike Srpske, umesto oštrog odgovora iz Banjaluke šalju poruku mira. Američka ambasada u Sarajevu takođe je iznela zahtev da se sprovede istraga o tome, odnosno o kršenju odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je više puta Dan Republike Srpski proglasio neustavnim i kako je rekao i ove godine je važno da se utvrdi čija je odgovornost.
Republika Srpska je zbog te odluke Ustavnog suda donela i zakon kojim oni koji se ne osećaju i ne poistovećuju sa ovim praznikom, ne moraju da ga praznuju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.