Krnji Ustavni sud BiH saopštio je da je danas privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da kada se vide kakve, kako i na koji način se donose odluke u Ustavnom sudu BiH još više dobija na značaju odredba zakona o neprimenjivanju odluka ovog suda na teritoriji Republike Srpske.
Na pitanje Srne da prokomentariše odluku krnjeg Ustavnog suda BiH da privremeno stavi van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtevu za ocenu njegove ustavnosti, Dodik kaže da krnji sud i dalje najčešće radi u onlajn izdanju kao da je pandemija Kovida 19. Ne smeta im, ističe, to što u tom sudu nema sudija iz Republike Srpske, pa mogu i onlajn sudije da donose odluke.
"Krnji Ustavni sud smatra da 'postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao da naruši ustavni poredak i političku stabilnost BiH'. Ovakav stav suda se navodi iako je članom 1 Izbornog zakona BiH propisano: 'Ovim zakonom uređuje se izbor članova i delegata Parlamentarne skupštine BiH i članova Predsedništva BiH, te utvrđuju principi koji važe za izbore na svim nivoima vlasti u BiH", naveo je Dodik.
Umesto da Ustavni sud BiH donese odluku u meritumu i utvrdi da je Izbornim zakonom Republike Srpske propisano sve ono na šta Republika Srpska ima pravo, a što je propisano i citiranim članom Izbornog zakona BiH, Dodik kaže da je i novi predsednik Seada Palavrić požurila da zakaže vanrednu plenarnu sednicu kako bi izrekla privremenu meru po zahtevu nekadašnjeg stranačkog druga Denisa Zvizdića.
"Zakazati vanrednu plenarnu sednicu ne bi bio problem jer to Pravila dopuštaju, ali sama sadržina te sednice se utvrđuje sa potpredsednicima Ustavnog suda što ona zna, ali joj ne smeta da utvrđuje sadržinu bez potpredsednika iz reda sudija iz Republike Srpske", naveo je Dodik.
Krnji Ustavni sud BiH saopštio je da je danas privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtevu za ocenu ustavnosti ovog zakona.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.