Dokumenta: Hrvatska propustila priliku da javno osudi ustaški režim i genocid nad Srbima

Istaknuto je da sakrivanje rada na delu prošlosti, kojeg se treba stideti, otežava proces humanizacije odnosa prema žrtvama

01.03.2024. 16:14
  • Podeli:
sošice, 22 jun 2018, ustaše, za dom spremni - Zarko Basic Pixsell-65b12c36bd680.webp Foto: Zarko Basic/Pixsell

Iz hrvatskog Centra za suočavanje s prošlošću - Dokumenta protestovali su jer u vreme predsedavanja Hrvatske Međunarodnim savezom za sećanje na Holokaust (IHRA) propuštene brojne prilike za razgovor o kulturi sećanja i informisanje javnosti o žrtvama Holokausta, genocida nad Romima i Srbima, kao i o antifašističkom otporu.

Konspiracija, netransparentnost i selektivan pristup istoriji, reči su kojima opisano hrvatsko predsedavanje IHRA na konferenciji za novinare održanoj juče na mestu nekadašnje sinagoge u Zagrebu.

Prema rečima šefice Vesne Teršelič, Dokumenta je podnela zahtev za pristup informacijama Ministarstvu spoljnih i evropskih oslova, tražeći dokument pod naslovom "Preporuke stručne grupe Međunarodnog saveza za sećanje na Holokaust Vladi RH" kako bi upoznali javnost sa svim preporukama, ali odgovor nisu dobili.

"Pozivamo Ministarstvo na transparentnost, kao i ministarstva kulture i medija, kao i nauke i obrazovanja i unutrašnjih poslova, da barem na kraju predsedavanja izađu iz konspirativnog načina delovanja i obaveste javnost o svom radu i radu stručnjaka s kojima sarađuju", rekla je Teršelič i dodala:

"Protestujemo jer su u vreme predsedavanja propuštene brojne prilike za razgovor o kulturi pamćenja, informisanje javnosti o izložbama, obrazovnim materijalima i didaktičkim pomagalima pripremanim u saradnji s organizacijama sledbenicima žrtava Holokausta, genocida nad Romima i genocida nad Srbima, kao i o antifašističkom otporu".

Istakla je sakrivanje rada na delu prošlosti, kojeg se treba stideti, otežava proces humanizacije odnosa prema žrtvama. 

Teršelič je naglasila da je zbog, kako je navela, "zaglušujućeg muka institucija" u vreme predsedavanja u velikoj meri propuštena prilika za informisanje javnosti i javnu osudu ustaškog režima odgovornog za genocide nad Srbima, Jevrejima i Romima.

Ukazala je da o izložbi fotografija Lee Dojč iz arhiva Jevrejske opštine, otvorenoj u holu Nacionalne i univerzitetske biblioteke u Zagrebu, nije bilo pomena u medijima, jer na otvaranje nisu pozvani ni oni ni javnost. 

Podsetila je da je zbog toga, kao i zbog teksta štampanog samo na engleskom jeziku, na Fejsbuku, protestovala istoričarka dr Nataša Mataušić.
To, navela je, ukazuje da je sadržaj te izložbe bio namenjen samo stranim stručnjacima i diplomatima. 

"Na žalost, njima je bio namenjen i veći deo delovanja tima hrvatskog predsedavanja", rekla je Teršelič, preneo je portal hrvatskog nedeljnika Novosti.

Upitala je i zašto ponovo nije bila organizovana, kako je ocenila, odlična izložba "Ako tebe zaboravim...", koja je na početku pandemije 2020. godine, održana u Francuskom paviljonu, ali nikad nije postavljena u Varaždinu i Koprivnici, mada su je kustosi Nataša Mataušić i Rajka Bućin, u saradnji s Damirom Gamulinom, prilagodile upravo prostoru sinagoge u Koprivnici.

Teršelič je naglasila da na većini događaja, organizovanih uz podršku hrvatskog predsedavanja IHRA-om i MZO, poput stručnog usavršavanja o suprotstavljanju antisemitizmu i iskrivljavanju istine o Holokaustu, održanog 26. i 27. septembra prošle godine u Zagrebu, nije bilo medija koji nisu pozvani ni na javnu diskusiju organizovanu u okviru tog događaja.

Zašto mediji nisu pozvani ni na događaje organizovane 9. novembra povodom godišnjice Kristalne noći, upitala je.

Pohvalila je organizovanje seminara za nastavnike na kojima je ministar nauke i obrazovanja pozvao da s učenicima posete Spomen područje Jasenovac (JUSP).

Na seminare, dodala je Teršelič, nisu pozvani mediji, a nije organizovana ni pres konferencija na kojoj bi bio predstavljen rad i planovi.

Istakla je da su praktično ostala nevidljiva i postignuća u domeni zaštite kulturne baštine, poput obnove Spomen groblja na lokaciji nekadašnjeg fašističkog logora u Kamporu na ostrvu Rabu ili da su nakon brojnih peripetija, rasprava, rezolucija, političkih revizionizama i stalnih nastojanja šačice pojedinaca da se izložba ipak realizuje, u susret ovogodišnjem Međunarodnom danu sećanja na žrtve Holokausta, zemlje slednice Jugoslavije potpisale ugovor o finansiranju zajedničke izložbe u Memorijalnom muzeju Aušvic-Birkenau gde je stradalo 12.000 Jugoslaovena.

Upozoreno je, istakla je, i na promene sadržaja privremenih info ploča, koje su u vreme predsedavanja postavljene u Spomen području Jasenovac, na traženje političkih institucija.

"Šta je tome razlog? Da se ne spomene genocid nad Srbima za koji je nedvosmisleno odgovoran ustaški režim? Zato pozivamo ministarstva da odustanu od selektivnog pristupa interpretacijama prošlosti, obustave cenzuru i objave svoje planove za predstojeći period", zaključila je Teršelič.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()