Naši reporteri u kolevci zloglasnih kotorskih mafijaških organizacija
Ekipa Una televizije ušla je u kolevke dva zloglasna mafijaška klana – Kavač i Škaljare, koji se nalaze na obroncima brda Vrmac kod Kotora.
Luka Kotor, kroz koju prođe sedmično desetine brodova, uslovila je razvoj unosnog biznisa - trgovinu drogom. To su prepoznali stanovnici, malih, primorskih sela čija su imena postala poznata širom planete.
Kavač i Škaljari su kolevka dva zloglasna, sukobljena, mafijaška klana.
U Kavaču vlada Omerta, zakon ćutanja.
Prođete li kroz Kavač teško da ćete sresti nekog od meštana i ako ih sretnete nisu rečiti. Ispred dvadesetak kuća koje se nalaze uz ovaj put od kojih su većina vile su skupi automobili, ali nema nikoga.
Nedaleko od Kavača su Škaljari i upravo iz ova dva sela nikao je jedan od najzloglasnijih klanova koji je 2014. podeljen na kavački i škaljarski. Do razdora je došlo u Valensiji, kada je nestalo oko 300 kilograma kokaina.
"To je se desilo bukvalno zbog podele plena", kaže za UNU dugogodišnji novinar crne hronike Nikola Morača.
Škaljarci, za razliku od Kavčana, stali su pred kamere UNA televizije. O klanovima znaju malo, ali ovde teško da ćete sresti meštane koji ne poznaju bar jednu žrtvu krvavih mafijaških obaračuna.
"Pre nekoliko godina dvojica su ispred naše kuće ubijena", rekao je ekipi Una TV jedan od stanovnika Škaljara.
Dok je jedna od meštanki potvrdila da ih je obojicu poznavala od rođenja.
"Ja sam samo jednoga poznavao, postavljena mu je mina, daljinski aktivirana. Tu je to bilo, možda 100 metara od mene. Ko je postavio njemu minu, to je momak invalid, ja ne znam", priča nam ribar iz Škaljara.
Krvavi obračuni crnogorskih mafijaških klanova za epilog imaju više od 50 mrtvih, a sukobi još nisu završeni.
Škaljarski klan je obezglavljen nedavnim ubistvom Jovana Vukovića u Istanbulu, dok se za vođom kavčana, Radojem Zvicerom iz Kotora, još traga.
Pripadnici škaljarskog i kavačkog klana uvek su korak ispred policije.
"Model rada takvih organizacija je da imaju ljude na svim važnim pozicijama, posebno u policiji", pojašnjava Morača, dodajući da je delovanje ovih organizacija odavno prevazišao granice sela iz kojih su krenuli.
Baš poput Korleonea na Siciliji i ova mesta u Bokokotorskom zalivu, zvanom još i Nevesta jadrana, imaju i mit i stvarnost i prirodne potencijale da postanu atraktivne turističke destinacije. No, nemaju odlučnu vlast koja bi se uhvatila u koštac sa kriminalom.
Da se u Crnoj Gori i u 2022. godini gine u krvavim obračunima, dokaz je i umrlica Dragana Ševaljevića, snimljena u Kavaču. Ševaljević je nedavno ubijen u pucnjavi, u jednom podgoričkom lokalu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.