U Hrvatskoj je tokom prošle letnje sezone radilo gotovo 5.000 radnika iz Srbije
Iako su još uvijek brojni ugostiteljski objekti na Jadranu zatvoreni ili rade s drastično skraćenim radnim vremenom, njihovi vlasnici počinju se ubrzano pripremati za novu turističku sezonu. Sudeći prema zadnjih nekoliko sezona, Hrvatska i ove godine može očekivati rekordne posete turista iz svih delova sveta.
Hrvatska turistička zajednica je početkom ove godine objavila podatke o turističkim posetama u lanjskoj godini, koja je zabeležila 18.9 miliona dolazaka i 104.8 miliona noćenja, što je 37 posto više dolazaka i 25 posto više noćenja u odnosu na 2021. godinu.
Istra, Primorsko-goranska i Splitsko-dalmatinska županija zabeležile su u prošloj godini najveći broj turističkih noćenja. Te su regije ujedno i imale najviše problema s pronalaskom radne snage koja je prošle godine bila potrebnija nego ikad, piše portal Index.hr.
U tim regijama već primaju prijave za izdavanje dozvola za boravak i rad sezonskim radnicima iz drugih zemalja. Dozvola za boravak i rad za sezonsko zapošljavanje izdaje se na rok do tri meseca ili do šest meseci.
Prošle godine izdato je gotovo 17.000 dozvola za strance. Ove godine ta bi brojka mogla biti puno veća. Zbog velikog nedostatka radne snage u Hrvatskoj, ali i atraktivnijih ponuda poslova iz drugih zemalja gde su plate radnika i do tri puta veće, ustalio se trend zapošljavanja radnika iz inostranstva, od kojih su najbrojniji oni iz susednih zemalja poput Srbije i BiH, ali sve više i Filipinci te Nepalci.
Prošle je godine u Hrvatskoj izdano 16.836 dozvola za sezonske radnike, od kojih najviše radnicima iz Srbije (4975), Bosne i Hercegovine (4460), Makedonije (3638), Nepala (1061) te Filipina (507).
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.