Dok je aktuelni predsednik Đukanović 'apsolutno ubeđen' u svoju pobedu i svog protivkandidata smatra 'kandidatom Srbije i SPC', Milatović građane pita 'Da li žele još pet Milovih godina' i obećava 'izlazak iz mraka' i obračun sa kriminalom i korupcijom
U Crnoj Gori će u nedelju, 2. aprila, biti održan drugi krug predsedničkih izbora u kome će, za mandat od narednih pet godina, nadmetati aktuelni šef crnogorske države i kandidat Demokratske partije socijalista (DPS) za još jedan mandat Milo Đukanović i kandidat Pokreta "Evropa sad" (PES) Jakov Milatović.
Đukanović je u prvom izbornom krugu osvojio 119.673 glasova (35,37 odsto), a Jakov Milatović 97.858 glasova (28,92 odsto) glasova birača koji su izašli na izbore. Izlaznost je bila 64,06 odsto.
Kampanja uoči drugog izbornog kruga protiče u nešto oštrijem tonu u odnosu na onu uoči prvog kruga, ali za razliku od prethodne u ovoj incidenata nema.
Ako pobedi, Đukanoviću (61) će ovo biti treći mandat na poziciji predsednika Crne Gore. On je od izborne noći nakon prvog izbornog kruga "apsolutno ubeđen" u svoju pobedu i smatra da mu niko nije ravan. Građanima je obećao bolji standard na realnim osnovama, očuvanje građanske države i članstvo u Evropskoj uniji u narednih pet godina.
Dobar deo Đukanovićevih obraćanja u kampanji bio je posvećen Srbiji, njenom navodnom uticaju na sve što se događa u Crnoj Gori sa ciljem da je destabilizuje, širenju tzv. "srpskog sveta" i pokušajima, kako je rekao, da vlada zemljama regiona – Crnom Gorom, BiH, Severnom Makedonijom i tzv. Kosovom.
Smatra da je međunarodna zajednica blagonaklona prema zvaničnom Beogradu, posebno u dijalogu sa Prištinom. Takođe, Đukanović je rekao i da Srbija ne bi mogla da podnese ulazak Crne Gore u Evropsku uniju pre nje.
Svog protivkandidata je okarakterisao kao kandidata druge države, odnosno Srbije i Srpske pravoslavne crkve.
Kandidaturu Đukanovića su podržale stranke, tradicionalni partneri njegovog DPS – SDP, Liberana partija, članovi Predsedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović, kao grupa intelektualaca iz regiona među kojima su Sonja Biserko, Nenad Čanak, Davor Đenero, Veljko Bulajić...
Jakov Milatović (36), kandidat PES-a, je kao i Đukanović ekonomista, bio je ministar ekonomskog razvoja u vladi Zdravka Krivokapića, kada je i počeo da se bavi politikom, posle 30. avgusta 2020. godine, kada je pobedila koalicija stranaka na vlasti u Crnoj Gori, a Đukanovićev DPS prvi put prešao u opoziciju.
U izbornoj noći nakon prvog izbornog kruga rekao je da su predsednički izbori prekretnica i da će u drugom krugu Đukanovića poslati u političku penziju. Građane je u kampanji pitao "da li žele još pet Milovih godina". Obećao im je izlazak iz mraka Đukanovićevog režima, obračun sa kriminalom i korupcijom i prosperitet Crne Gore.
Dok Đukanović u drugom krugu tipuje na glasove iz dijaspore, Milatović je u otvorenom pismu dijaspori poručio da treba da glasaju, ali da pritom imaju na umu razloge koji su ih tokom Đukanovićeve vlasti, kao i njega u jednom trenutku, primorali da napustili Crnu Goru. Sa Srbijom želi da razvija najbolje susedske odnose.
Milatovića su podržale sve stranke pobedničke koalicije na izborima iz avgusta 2020. godine: Demokratski front, Demokrate, Prava, kao i Ujedinjena Crna Gora i Koalicija "Crno na bijelo", koju čine stranke okupljene oko GP Ura.
I dok svako sa svoje strane prognozira pobedu, u javnosti ipak preovladava mišljenje da će Milatovićeva ruka, na kraju borbe, ipak biti u vazduhu.
Đukanovićev poraz u nedelju značio bi konačan kraj DPS-a, koji je na čelu sa njim u kontinuitetu Crnom Gorom vlada duže od tri decenije, jer nakon poraza na parlamentarnim izborima 2020. ta stranka je poražena i u 20 od 25 crnogorskih gradova i opština na oktobarskim lokalnim izborima. Đukanović je na vlast došao 1989. godine na krilima tzv. Antibirokratske revolucije i srpskog nacionalizma koji je predvodio Slobodan Milošević, čiji je potom bio jedan od najpouzdanijih saradnika.
Analitičari u regionu u velikom broju smatraju, da će se odlaskom Đukanovića otvoriti put ka bržem približavanju Crne Gore ka članstvu u EU, pošto je trenutno zaustavljen i blokiran upravo zbog poteza koje je povlačio aktuelni šef države. Ističu da od 2. aprila u Crnoj Gori počinje "post-Đukanovićevska era".
"To je ogroman broj glasova, za Mila nedostžan. Svi ovi ljudi su podržali Jakova, ne samo u javnosti nego i na terenu. Imate ogromni zajednički rad, i ova parola Jakova Milatovica - 'Uspjećemo zajedno', izgleda da radi uoči druga kruga. Ostaje samo u nedelju da vidimo kolika će ta razlika biti", smatra politikolog Vladimir Pavićević.
Politčki konsultant Vladimir Dobrosavljević kaže za UNU da svi koji su podržali Milatovića u zbiru imaju oko 205 hiljada glasova:
"To su Danilović, Bečić, Mandić... Jakov tu prelazi 205.000. Sa druge strane Milo Đukanović sa svojih 120.000, plus 10.000, koliko je dobila Draginja i još Jodžir – sve zajedno ne prelazi mnogo 130.000 glasova".
Iako verovatno politička prekretnica, drugi krug izbora u nedelju je samo jedan od činova u crnogorskoj drami. Mnogi govore kako je ovo tek "uvod" u parlamentarne izbore, zakazane za 11. juni. Ako se Milatović u ponedeljak zasita probudi kao predsednik, njegov saborac, lider pokreta Evropa sad, Milojko Spajić već u javnosti figurira kao potencijalni premijer.
"Nema dileme da će pobeda Jakova Milatovića doprineti još jačem uticaju pokreta 'Evropa sad' i da će oni da razmatraju koja je ta osoba koja može biti sledeći premijer. Ali to ne znači da će ove, ajde da ih nazovem 'stare opcije', mirovati i da će one sad ovako da Evropa preuzme sve. Ne, DF će da ostane jak, ovi drugi savezi ce takođe biti relativno jaki. Sigurno će biti žestoko takmičenje na tim izborima oko primata u ovoj posleđukanovicevoj eri", ističe Pavićević za UNU.
A da bi se pričalo o budućim koalicijama, pre toga treba još jednom na izborima izmeriti vrednost svakoga ponaosob. Iako istraživanja pokazuju da Milo Đukanović ima još tri dana do penzije, poznavaoci tvrde da njega nikada ne treba potcenjivati, ali bi mu u drugom krugu trebalo puno više od običnog čuda da pobedi Jakova Milatovića.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.