Pad broja stanovnika posebno je evidentan u Slavoniji koja je najsiromašnija, gde su neki gradovi ostali i bez 50 i više odsto stanovništva
Profesor Fakuleteta političkih nauka u Zagrebu i gostujući profesor FPN u Beogradu, Dejan Jović ocenjuje da je smanjenje broja Srba na popisu u Hrvatskoj očekivano, ali da ta činjenica neće uticati na promenu državne politike u korist položaja srpske manjine, već naprotiv, da će tim rezultatom biti posebno zadovoljni radikalno desni elementi.
"Većinu u Hrvatskoj ne zabrinjava što se smanjio broj Srba, videli smo da neke zabrinjava što se smanjuje broj katolika. To smanjenje broja Srba sa jedne strane je očekivano, ali neće uzrokovati značajnu promenu politike, upravo obrnuto. U ključnim mestima kao što je Vukovar vidimo zadovoljstvo zbog te činjenice, dodatno i zato što je tu postojala obaveza da se istaknu ćirilične table zbog Srba koji su činili trećinu stanovništva", rekao je Jović za Tanjug.
On podseća da u Istri postoji dvojezičnost za italijansku nacionalnu manjinu, mada Italijana nema ni blizu koliko Srba u Hrvatskoj, ali kako kaže, to je stvar dobre volje koje nema u Vukovaru, gde su rezultatima popisa prilično zadovoljni radikalno desni elementi.
Postoji više razloga, navodi Jović, za smanjenje broja Srba kojih je po rezultatima popisa u Hrvatskoj sada 123.000 odnosno 3,12 odsto, dok ih je na prošlom popisu bilo lo 186.000 odnosno nešto više od četiri odsto. Taj pad je dramatičan, ako pogledamo 1991. kada ih je bilo 586.000, rekao je on i dodao da ipak treba znati i činjenicu da u Hrvatskoj opada ukupan broj stanovnika.
"Pre 11 godina prosečna starost Srba i Srpkinja bila je 51 godina, a Hrvata i Hrvatica 41. Evidentno je da je jedan broj starijih umro, jedan deo se odselio zbog lečenja ili života sa porodicom", rekao je on i podsetio da se nije dogodio ni značajan povratak iz izbeglištva "za što je odgovorna i država koja to nije htela ali i oni koji su odlučili da se ne vrate".
Prema njegovim rečima, pad broja stanovnika posebno je evidentan u Slavoniji koja je najsiromašnija, gde su neki gradovi ostali i bez 50 i više odsto stanovništva. Jedan od razloga za smanjenje broja Srba, kako kaže, leži i u asimilaciji, posebno u slučaju mešovitih brakova, ali i to što se nastavlja slavljenje rezultata rata u Hrvatskoj.
Stvoren je mit u školama i javnom diskursu – Srbi se označavaju kao agresori što ih ne ohrabruje, kaže Jović prema čijim rečima su u Hrvatskoj, od kada je ušla u EU, napušteni zaštiti mehanizmi i standardi zaštite manjina, posebno od 2012. do 2016, a nakon čega su se vratili.
Neprijateljski stav prema Srbima posebno se video u Vukovaru u reakciji na table sa ćirilicom, u rastućem govoru mržnje, u pojavljivanju ekstermističkih grupa koje obnavljaju simbole NDH zbog antisrpskog karatketra, rekao je Jović i dodao da te grupe nisu imale želju da obnove NDH, ali jesu da uplaše svakoga ko je Srbin da ga usmere ili da ode ili da se ne izjašnjava kao Srbin.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.