Nešto fali, a nečega ima previše: Na tavanu Dvorca kralja Nikole u Nikšiću pronađeni ljudski kosturi

Upućeno je pismo Opštini i traženo da se kosti sahrane

27.11.2024. 12:49
  • Podeli:
ljudski kostur - shutterstock_2342187219-674705e98e6c9.webp Foto: Shutterstock

Na tavanu Dvorca kralja Nikole u Nikšiću pronađene su ljudske kosti, rekla je direktorka Javne ustanove Muzeji i galerije Vesna Todorović i istakla da Muzeju nedostaje 1.300 muzejskih predmeta. Todorović je to rekla na jučerašnjoj prvoj posebnoj sednici Skupštine opštine Nikšić.

"Mi smo prilikom prenošenja u depo, kad je počela konzervacija i restauracija muzeja Dvorca, našli na tavanu ljudske kosti, tu su tri ili četiri ljudska kostura o kojima nije bilo nikakvog podatka. To je isto jedan pokazatelj kako su se ljudi odnosili prema nečemu što je ljudska kost, koja je svetinja", rekla je Todorović.

Kazala je da napisala pismo Opštini i tražila da se kosti sahrane. 

"U međuvremenu smo obavestili policiju, izvršena je neka analiza. Uglavnom, ide se dalje da se kosti sahrane. Verovatno je bilo neko istraživanje i neko se da kažem neodgovorno i neoprezno ponašao i prema ljudskim kostima", rekla je Todorović odgovarajući na odbornička pitanja odbornice Ksenije Milović.

Todorović je kazala da je ustanova decenijama bila zapostavljena i iznela podatak da nedostaje deo muzejskog materijala koji je bio upisan u knjige.

"Danas naše zbirke broje 10.522 u knjige upisana muzejska predmeta, a nedostaje ih oko 1.300",rekla je Todorović, ističući da je najviše stradala numizmatička zbirka koja je brojala preko 930 muzejskih predmeta, a sadašnjom revizijom utvrđena je da broji oko 195", rekla je Todorović i podsetila na tri provale koje su se dogodile 1988, 2005. i 2007. godine. 

U tom broju otuđenih predmeta se, navela je, nalazi i kutija sa zlatnim perperima koje je kralj Nikola izradio prilikom proglašavanja Crne Gore za Kraljevinu. 

"Svaka krađa je prijavljena policiji, počinioci nikad nisu pronađeni. Nedostaje i Berat- carski ukaz iz 1638. godine, spekulisalo se da on možda nije original već kopija, mada bi cena kojom je falsifikat bio plaćen te davne 1952. godine prilikom otkupa od Petra Nikovića za 15.000 dinara bio ogroman", navela je, između ostalog, Todorović.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()