Nova vlada Crne Gore sve izvesnija: Da li je Spajić sa 'formulom 49' uspeo da privede posao kraju?

Prema pisanju podgoričkih medija, mandatar Milojko Spajić će za formiranje 44. vlade najverovatnije obezbediti podršku od najmanje 49 poslanika

11.10.2023. 20:22
  • Podeli:
spajić crna gora pregovori R.R.ATAImages Pixsell-6526e7423b723.webp Foto: R.R.ATAImages/ Pixsell

Nakon četiri meseca od vanrednih parlamentarnih izbora i dva od kada je dobio mandat za sastav nove vlade, Milojko Spajić je posle mnogo problema, kako se čini, konačno priveo posao kraju. Crna Gora bi tako, kako prenose podgorički mediji, trebalo da dobije vladu uz podršku koalicije Za budućnost Crne Gore koja neće biti deo izvršne vlasti. Bez mesta u vladi izgleda da će ostati Bošnjačka stranka, ali bi Građanski pokret URA možda mogao da se nađe u njoj, nakon što je lider Dritan Abazović potvrdio da je dobio poziv za sastanak sa mandatarom. 

Prema pisanju podgoričkih medija, mandatar Milojko Spajić će za formiranje 44. vlade najverovatnije obezbediti podršku od najmanje 49 poslanika, a vlada će imati 18 ministarstava. Iako je Spajić u avgustu poručio da Koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG) definitivno neće biti deo novog kabineta, a prethodno je isključio mogućnost pregovora i sa Građanskim pokretom URA, čini se da je došlo do preokreta.

Spajić je, prema pisanju tamošnjih medija, dogovorio sa koalicijom Za budućnost Crne Gore (ZBCG) manjinsku podršku, kabinetu u kom bi bili Pokret Evropa sad (PES), manjinske stranke i Socijalistička narodna partija (SNP). Za uzvrat ZBGC dobija poziciju šefa parlamenta, a najizgledniji kandidat za tu poziciju biće Andrija Mandić.

Milojko Spajić od polovine juna 2023. godine vodi pregovore o formiranju nove vlade. Imajući u vidu da je preostalo manje od mesec dana Ustavom propisanog roka za sastavljanje, a da nijedna kombinatorika za obezbeđivanje podrške od 41 poslanika nije bila uspešna usled različitih uslovljavanja unutar i van PES-a, kao i isključivosti mandatara kada su u pitanju GP URA i koalicija ZBCG i koalicija oko DPS-a, ovo je u potpunosti iznuđeno rešenje, rekao je za Euronews Srbija Marko Pejović, programski direktor nevladine organizacije UZOR.

"Razlog za preokret u stavu mandatara je neupitan – korišćenje krajnjih i najmanje poželjnih rešenja kako bi se izbegli ponovni vanredni izbori odnosno iskoristila poslednja šansa za formiranje nove vlade. Mandatar Spajić je bio prinuđen na resetovanje pregovara i uključivanje koalicije ZBCG i GP URA u dogovor, koja podrazumeva i novu raspodelu pozicija u okvirima izvršne i zakonodavne vlasti", rekao je on.

Kako bi mogla da izgleda nova vlada?


Kako se navodi, Demokratama je ponuđeno Ministarstvo odbrane, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo kulture i Ministarstvo ekologije, održivog razvoja, turizma i razvoja severa, a dobiće i mesto zamenika premijera. RTCG navodi i da će im pripasti dva mesta potpredsednika Vlade.

SNP bi zadržao postojeće resore, a u vladi bi se mogla naći i Ujedinjena, koja je svoju podršku uslovila ulaskom koalicije ZBCG. Njima bi najverovatnije pripao resor prosvete.

U vladi su voljne da učestvuju i albanske partije, dok je Bošnjačka stranka pod velikim znakom pitanja, jer su protiv formiranja vlasti sa ZBCG. Pošto njihovi glasovi u ovoj varijanti nisu neophodni, postoji velika mogućnost da se oni presele u opoziciju, piše RTCG. Prema pisanju Vijesti upitno je i učešće Hrvatske građanske inicijative (HGI), koja se takođe oštro protivila učešću ZBCG u vladi.

Mandatar za sastav vlade ZBCG-u je ponudio i pozicije "po dubini", odnosno mesta u državnim kompanijama, preduzećima i institucijama. Neke od tih pozicija ZBCG pokriva i sada, iako nije u aktuelnoj vladi, pišu Vijesti.

Poziv za sastanak sa mandatarom za sastav nove vlade i liderom PES-a Milojkom Spajićem dobio je i Građanski pokret URA Dritana Abazovića, pa se čini da bi i oni mogli da se nađu u vladajućoj većini.

"Videćemo kakva će biti konfiguracija i ko će sve biti u novoj vladi. Mi smo dobili poziv od Spajića, videćemo hoćemo li se sastati. Što se nas tiče, imamo stav da dijalog nikada ne treba izbegavati. Videćemo hoćemo li to realizovati. Ako dođe do susreta sa Spajićem, videćemo da li možemo da se pronađemo u tome šta je vizija Crne Gore", rekao je Abazović.

Kako je objasnio Pejović, preostaje da se vidi ko će biti konstituenti nove vlasti, ali ako je suditi po poslednjim nezvaničnim informacijama gotovo sve parlamentarne partije će biti deo vlasti, dok će koalicija oko DPS-a,  eventualno GP URA i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) biti opozicija, prenosi Euronews Srbija.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()