Obelodanjeni detalji optužnice protiv Milorada Dodika

Branilac predsednika Srpske Goran Bubić ranije je rekao da je potvrđivanjem optužnice protiv Dodika i Lukića Sud BiH uvučen u pravosudni "živi pesak".

13.09.2023. 16:22
  • Podeli:
Milorad Dodik-64f32a5e8814c.webp Foto: Srna

Tužilaštvo BiH predložilo je u optužnici protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika meru zabrane obavljanja funkcije predsednika Republike i zabrana obavljanja bilo koje javne funkcije u skladu sa odredbama Krivičnog zakona BiH, a objavljena je i fotokopija optužnice.

Tužilaštvo BiH u optužnici, koju je juče potvrdio Sud BiH, predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Milošu Lukiću na teret se stavlja, kako se navodi, krivično delo neizvršavanje odluke visokog predstavnika.

Prema navodima optužnice, Dodik je, potpisujući Ukaz o proglašenju Zakona o izmeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa u Republici Srpskoj, svesno prekršio odluku, kako se navodi, visokog predstavnika iako je, dodaje se u optužnici, "bio svestan da su te odluke u BiH obavezujuće u skladu sa ovlašćenjima koja su mu data Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma".

Dodiku je, navodi se u optužnici koju su potpisali Nives Kanevčev, Nedim Ćosić i Biljana Golijanin, "bio cilj da se odluke visokog predstavnika ne primene i ne provedu, jer je za primenu tih odluka bilo potrebno uzdržavanje od daljeg zakonadavnog postupanja".

Tužilaštvo BiH predložilo je za Lukića meru zabrane obavljanja direktorske funkcije u Službenom glasniku u narednih deset godina, kao i zabranu obavljanja bilo koje javne funkcije.

Branilac predsednika Srpske Goran Bubić ranije je rekao da je potvrđivanjem optužnice protiv Dodika i Lukića Sud BiH uvučen u pravosudni "živi pesak".

Dodik je ranije danas poručio da je potvrđenje optužnice protiv njega "dobra vest", jer je optužnica podignuta zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, pa će na sudu morati da se dokaže ko je osoba koja se predstavlja kao visoki predstavnik u BiH.

Republika Srpska ne priznaje Šmita za visokog predstavnika, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savetu bezbednosti UN kako je to predviđeno Dejtonskim sporazumom.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()