Na pitanje smatraju li da su im prilikom prelaska granice ili nakon ulaska u Hrvatsku prekršena prava njih 50 posto odgovorilo je potvrdno
Nesigurna situacija ili ratni sukobi u zemlji porekla i nemogućnost pronalaska posla i prehranjivanja porodice glavni su razlozi napuštanja vlastite zemlje, pokazalo je istraživanje Udruženja Borders:none sprovedeno među migrantima tokom aprila i maja u Zagrebu i Rijeci.
Ostali razlozi napuštanja domicilne sredine odnose se na strah od progona i druge razloge pod kojima su dvojica ispitanika naveli ranije učešće u vojsci zbog čega smatraju da su ugroženi u svojim zemljama.
Sve ispitane osobe, njih 54, su muškarci starosti od 16 do 55 godina - 43 su državljani Avganistana, šest Pakistana, po dvojica su državljani Sirije i Turske, a jedan je državljanin Maroka.
Njih 90.7 odsto je u trenutku istraživanja boravilo u Hrvatskoj više od jednog dana, a manje od nedelju dana. Njih 46 u RH je ušlo iz BiH, dok su trojica ispitanika ušla s područja Srbije, a jedna je osoba s područja Crne Gore.
Na pitanje smatraju li da su im prilikom prelaska granice ili nakon ulaska u Hrvatsku prekršena prava njih 50 posto odgovorilo je potvrdno, 44.4 posto ih ne smatra da su im prava prekršena, dok 5.6 posto ne zna.
Među svim ispitanicima koji smatraju da su im prava prekršena najviše je pritužbi na policijsko oduzimanje ličnih stvari (novca, mobilnih telefona, hrane) i na odvođenje u zatvor, odnosno pritvor.
Pojedini ispitanici, koji smatraju da su im prekršena prava, ističu problem uskraćivanja hrane tokom boravka u zatvoru/pritvoru ili tokom višesatnog zadržavanja u policijskom vozilu. Neki od ispitanika navode probleme poput pushbacka, nasilja u obliku batina i prisilnog uzimanja otisaka prstiju.
Upravo zbog odnosa policije prema osobama u pokretu ispitanici, njih 46, navodi da se pri ulaska ili nakon ulaska u Hrvatsku nisu obratili policiji zbog izbegavanja davanja otisaka, straha od policije i deportacije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.