Sažetak Izveštaja sadrži osam tačaka u kojima, između ostalog, stoji da je u izveštajnom periodu dominiralo postizborno formiranje vlasti i retorika i delovanje vladajuće koalicije u Republici Srpskoj
Kancelarija visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, koji u Republici Srpskoj nije priznat jer na tu poziciju nije imenovan od SB UN, objavila je Izveštaj o stanju u BiH, koji će sutra biti predstavljen u Njujorku.
Svoj izveštaj je SBUN dostavila i Republika Srpska. Podnošenju Izveštaja o stanju u BiH prisustvovaće u SBUN srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović.
Izveštaj OHR je implementacija Mirovnog sporazuma o Bosni i Hercegovini koji je Šmit dostavio generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda i u njemu je naveo da vlasti u Republici Srpskoj nastavljaju da "podrivaju institucije" BiH i da retorika predsednika entiteta Milorada Dodika "truje političku klimu u entitetu i celoj državi".
Sažetak Izveštaja sadrži osam tačaka u kojima, između ostalog, stoji da je u izveštajnom periodu dominiralo postizborno formiranje vlasti i retorika i delovanje vladajuće koalicije u Republici Srpskoj (RS).
"Uspostavljanje većine izvršnih, zakonodavnih i pravosudnih organa države, Federacije, Republike Srpske i kantona nakon opštih izbora 2. oktobra 2022. godine završeno je neviđenom brzinom", navodi se u prvoj tački sažetka izveštaja.
U tački 4. se navodi da secesionistička retorika i delovanje vlasti Republike Srpske, odnosno Milorada Dodika, pojačano je u izveštajnom periodu.
"To truje političku klimu u entitetu i celoj državi. Vlasti RS kategorički odbacuju autoritet Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, OHR-a i provode konfrontacioni stav prema zapadnim partnerima. Dana 24. aprila, vladajuće stranke RS potpisale su zajedničku izjavu sa konkretnim koracima ka otcepljenju. Ovo je opasan razvoj događaja. Preusmeravanje, suspenzija ili uslovljavanje finansiranja su alati koje međunarodni partneri imaju pri ruci da odgovore na ovaj razvoj događaja i koji moraju ostati na stolu", stoji u Izveštaju.
Sledi da su vlasti Republike Srpske nastavile da podrivaju državne institucije BiH ometajući njihov rad i donošenje odluka i tražeći ustavne i zakonske nadležnosti za RS, koje pripadaju državi.
"Dana 27. februara 2022. godine suspendovao sam novi zakon o nepokretnoj imovini koji je usvojila Narodna skupština RS, a koji je bio zasnovan na pogrešnom tumačenju ustavne strukture i kršenju ranijih sudskih odluka", naveo je Šmit.
U tački 6. sačetka izveštaja, Šmit kaže da uočava jasnu tendenciju autoritarnosti u Republici Srpskoj, koju karakterišu zakonodavne inicijative koje dodatno sužavaju prostor za civilno društvo i medije. "Bosna i Hercegovina rizikuje da postane zemlja podeljena između autoritarnosti u jednom entitetu i demokratije u drugom", naveo je.
"Izmenio sam zakon o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari 20. februara 2023. godine kako bih proširio i intenzivirao njegov angažman na memorijalizaciji i kazivanja istine za buduće generacije. Poricanje genocida od strane lidera RS i dalje predstavlja ozbiljan problem", naveo je takođe Šmit.
Dotakao se podela i, kako je naveo, agresivne retorike nekih verskih vođa, koje su povećale tenzije.
Pritom, Šmit je naveo izjavu mitropolita srpskog Hrizostoma od 1. marta 2023. u kojoj je Bošnjake nazvao ‘muslimanima’.
Potom je naveo i izjavu reis-ul-uleme Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića od 4. marta, kada je rekao:
"Moramo pokazati na svaki način da smo spremni braniti institucije države BiH. A, kada one padnu, a imali smo to 1992. kada su pale, moramo biti spremni braniti ovu zemlju i oružjem i o tome ne treba niko da ima dileme, da tako kažem, da to moramo raditi”.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.