Profesor Ćeranić: Vehabijski pokret u BiH mogao bi da iznedri prvu brigadu

Vehabije sada najviše koriste društvenu mrežu "Telegram", a ne "Fejsbuk", a internet im služi da drže predavanja

19.08.2024. 13:19
  • Podeli:
islamska država u iraku i levantu, džihadisti, teroristi - 19 jun 2014 - profimedia-0196703843-66c32a1e28f8a.webp Foto: Profimedia

Vehabijski pokret u BiH mogao bi da iznedri prvu brigadu, koju je lider SDA okarakterisao kao za "ne daj Bože", izjavio je danas profesor banjalučkog Fakulteta bezbednosnih nauka Predrag Ćeranić.

Ćeranić je ocenio da su u BiH male šanse za terorističke napade poput onih iz perioda 2010-2014. godine, ali da treba da zabrinjava to što su humanitarci postali nekadašnji pripadnici zloglasnog odreda "El mudžahedin".

"To su sada nevladine organizacije registrovane po opštinama i sudovima, imaju tekući račun, dobijaju pomoć od lokalnih zajednica, sami daju pomoć socijalno ugroženim. Odnosno, jačaju ideološki, šire svoj uticaj i sedbenika je sve više", naveo je Ćeranić.

Ćeranić je istakao i da sada dosta mlađih ljudi pristupa vehabijskom pokretu, obrazovanja su stekli na prestižnim univerzitetima u islamskim zemljama, na njihovim teološkim fakultetima.

"Sklopljeno je neko primirje između Islamske zajednice BiH i vehabijskog pokreta i njih sada niko ne ometa, toleriše ih vlast. Vehabijski pokret mogao bi iznedriti prvu brigadu za, kako je Izetbegović rekao, "ne daj Bože" - rekao je Ćeranić za Srnu.

On je naveo da vehabije sada najviše koriste društvenu mrežu "Telegram", a ne "Fejsbuk", a internet im služi da drže predavanja i nije im u interesu teroristički napad koji bi ih predstavio kao bezbednosnu pretnju po BiH.

"Uočio sam da lideri vehabijskog pokreta pozivaju svoje sledbenike da ne nasedaju na provokacije, odnosno da se ni u kom slučaju ne uključe u nešto što bi imalo neku posledicu", rekao je Ćeranić.

On je pojasnio da to vehabijama nije u interesu jer su promenili formu svog delovanja, više to nisu vehabijske zajednice po zabitima, gde gaje pčele i sa domicilnim stanovništvom dođu u kontakt kada prodaju med ili dele versku literaturu.

On je naveo da je zbog rata u Ukrajini vehabijski pokret zaboravljen, a u medijskom diskursu ponovo se našao nakon što je vehabija Miloš Žujević pokušao napad na izraelsku Ambasadu u Beogradu.

"Službe Srbije su ozbiljne u nameri da se takvi teroristički napadi ne bi ponovili i ušli su u trag vehabiji Senadu Ramoviću, koji je odbio da se preda i otvorio je vatru na policiju, te je tom prilikom likvidiran. Te službe će sigurno odmotavati klupko da bi došli do potencijalnih podstrekača i pomagača Žujeviću", zaključio je Ćeranić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()