Svaki treći građanin Crne Gore živi na rubu egzistencije

Ekonomska kriza, ali i pandemija uticale su da se broj siromašnih poveća.

19.10.2022. 10:09
  • Podeli:
beskućnik profimedia-1666166932125.webp Foto: Profimedia

Prema poslednjim podacima oko 140.000 građana Crne Gore živi na rubu egzistencije.

Sa rastom inflacije raste i broj onih koji sve teže mogu da priušte i osnovne namirnice. Siromaštvo svakim danom kuca na vrata mnogima. Ono ne poznaje granice, dob, pol, vjeru ili religije.

"Živim od tuđe nege i pomoći 75 evra. Socijalu su mi ukinuli evo šest meseci. Podstanar sam 23 godine, 140, 150 evra, zavisi od gazda. Mogu da kažem da su dvoje gazda bili dobri, a ovi drugi nemilosrdno je šta rade. Ako im ne platiš isti dan kiriju izbacuju iz stana", ispričala je za TV CG neimenovana sagovornica.

Koliko je teško otrgnuti se od siromaštva najbolje znaju oni koji žive na rubu egzistencije. Ekonomska kriza, ali i pandemija uticale su da se broj siromašnih poveća.

Siromašno i svako treće dete

Marina Medojević, predsednica Banke hrane ističe da svaki treći stanovnik živi u zoni siromaštva, posebno se oslanjajući na istraživanje koje je radio Unicef u kojem su podaci da svako treće dete u Crnoj Gori je siromašno.

U Crvenom krstu kažu da je u protekloj godini zabeležen porast porodica i pojedinaca kojima je pomoć potrebna.

"To su uglavnom porodice sa većim brojem članova, pripadnici RAE populacije, kao i trazioci azila", objašnjava Milena Milić iz Crvenog krsta Crne Gore, preneo je portal RTCG.

Da bi se siromaštvo suzbilo, potrebna je, poručuju iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, koordinisana akcija svih institucija.

Darko Stojanović državni sekretar Ministarstva rada i socijalnog staranja kaže da suzbijanje siromštva mora da bude jedna široka akcija.

"Prvenstveno Vlade Crne Gore, a onda ministrstava, koje se bave ovim pitanjem, a ne samo Ministrstvo rada i socijalnog staranja", ističe Stojanović.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()