Za samo deset advokata isplaćeno je skoro 10 miliona maraka
Jedna od poželjnijih profesija u BiH je advokatura. Uz to zanimanje uglavnom se vezuje i dobra zarada. Potvrdilo je to i istraživanje CIN-a u kojem se navodi da u BiH postoji veći broj advokata milionera. I to ne bi bilo ništa sporno, da te milione nisu zaradili po službenoj dužnosti.
Tako su, navodi se u istraživanju, sudovi za šest godina isplatili 58,8 miliona maraka za naknade advokatima koji su postupali po službenoj dužnosti. Za samo deset advokata isplaćeno je skoro 10 miliona maraka.
Prvi na listi advokata-milionera po službenoj dužnosti jeste Omar Mehmedbašić. Oko tri miliona maraka zaradio je za šest godina. Bio je branilac u oko 600 predmeta u tri suda. Još dva milionera na listi, Stjepan Ćaćić iz Tuzle kao i Zlatko Ibrišimović iz Sarajeva. Centar za istraživačko novinarstvo ovom temom se bavi od 2011. godine.
"Konstantno nam se pojavljuje jedna mala skupina advokata koji su najtraženiji. U suštini oni su po zakonu izabrani, zato što ih uglavnom biraju osumnjičeni, kako je zakonom i propisano u predmetima gde je obavezna odbrana", objašnjava za UNU novinarka CIN-a Milena Mitrović.
Po zakonu su izabrani, ali upravo u zakonu postoje manjkavosti, čemu svedoče i novinari CIN-a, ali i advokati.
"Sadašnji propisi omogućavaju optuženom i osumnjičenom da sam bira ko će ga braniti. Međutim optuženima kada dođu u policijsku stanicu policajci sugerišu koga će da izaberu, zatim tužioci to rade i sudije", ističe Mitrović.
U Republici Srpskoj ta praksa je promenjena 2021. godine.
"Predsednici sudova sada dodjeljuju advokate po službenoj dužnosti na osnovu liste. Postoji inicijativa da se takva izmena napravi i u Kantonu Sarajevo, još nije usvojena, ali nadamo se da će biti", kaže za UNU direktorka CIN-a Lejla Bičakić.
O ovom problemu ozbiljno se bavila još 2016. godine advokatska komora Federacije BiH i predložili su izmene zakonskih propisa.
"Veće je usvojilo 2021. godine predloge koje je usvojila Advokatska komora BiH gde smo mi predložili podhitno izmenu Zakona o krivičnom postupku, kako Federacije, tako i BiH. To je otišlo tačno sa tim kako bi trebalo da izgleda odredba tog zakona. To nikada nije urađeno", objašnjava advokatica i član VSTV-a BiH Amila Minica Kunosić.
A dok se to ne uradi, čini se da ćemo iznova svedočiti praksi biranja odabrane grupe advokata - naravno, po službenoj dužnosti. Mi smo službeno, kontaktirali Omara Mehmedbašića koji je prvi na listi, koji kaže nema komentar. Nemamo ga ni mi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.